Yaşam Biçiminiz Meme Kanseri Riskinizi Belirliyor!

Meme kanseri riskinin değişen yaşam biçimiyle ne derecede azaldığı bugüne kadar bilinmiyordu.

3 (155) Tıp uzmanları şimdi ilk kez olumlu etkileri sayılarla gösterdiler. Yaşam biçimindeki değişikler alkolden uzak durma, açık havada bedensel etkinlikler ve beden ağırlığının kontrol edilmesinden ibaretti.
Model hesaplamalarına göre alınan bu önlemler sayesinde her kadında kanser riski gerçi tek rakamlı bir sayı kadar düşüyor ama bir ülkenin tüm nüfusuna göre hesaplandığında binlerce daha az kadın meme kanserine yakalanır diyor araştırmacılar Journal of the National Cancer Institute dergisinde.
Araştırma çerçevesinde yaşları 20-74 arasında değişen 5000’in üzerindeki kadının verilerini incelemişler. Buna göre kadınlar alkol tüketmedikleri takdirde, hafta en az iki saat açık havada spor yaptıklarında ve beden kitle endeksi elli yaşından sonra da 25’in altında kaldığı sürece kansere yakalanma riskleri yüzde 1.6 oranında düşmekte.
Bu oran genetik geçmiş, cinsel olgunlaşma tarihi, eğitim durumu, çalışma durumu ve meme biyopsi sayısı gibi beş değiştirilemez risk faktöründen en az bir veya daha fazlasına sahip olmayan kadınlarda yüzde 4.1’e çıkıyor.
Bunlar kadınlar için önemli bilgiler olsa da, sonuçlar diğer araştırmalarla kontrol edilecek. Çünkü halihazırdaki veriler tüm ülkeler için geçerli olmayabilir. Mesela 55 yaş üstü Amerikalı kadınlarda meme kanseri riski aynı yaş grubundaki İtalyan kadınlarına kıyasla çok daha yüksektir.kaynak