MEMEDER’in genç gönüllüleri

memeder_kansere_karsi_zafer.hmedium Bilimsel ve sosyal çalışmalarıyla meme kanserinde erken tanının önemine vurgu yapan Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), Gençlik Komitesi’ni kurdu.

İSTANBUL – Kanser, çağımızın en ciddi ölüm nedeni olan ve büyük bir hızla artan hastalığı. Başta nükleer atıklar, besinlerdeki katkılar, hormonlara ve ilaçlara bağlı genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar, stres gibi önemli faktörler, yaşam süresinin uzaması ve yaşam tarzında değişiklikler olmak üzere birçok neden, bu artışta rol oynuyor.

Dünyada her yıl 10 milyon insan, kanserin bir çeşidine yakalanıyor. 5 milyon insan ise kanser nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bilim çevresinde kanserin, 2025 yılından itibaren hem dünyada hem de Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıraya yükseleceği düşünülüyor. Bu kanserler arasında, kadınlarda en sık görülen ve ölüm nedeni olan kanser, “meme kanseri”.

Meme kanseri, erken teşhis edildiği takdirde kurtulma şansı yükselen kanser türlerinden biri. Erken teşhisin en önemli unsuru ise bilinçlenme. MEMEDER de meme kanserinde erken teşhis bilincini artırmak amacıyla geleceğin kadınlarına yine gençlerle seslenmek için MEMEDER Gençlik Komitesi’ni kurdu. Gençlik Komitesi ana grubu 20, gönüllüleri ise 50 kişiden oluşuyor. kaynak