Lösemi tedavisinde yeni umut

3 (267) Rusya’da öncü bir klinik tarafından gerçekleştirilen yeni tedavi yöntemi ile lösemi hastalarının tedavisinde yüzde 70’i bulan iyileşme görüldü.

Rus uzmanlar yöntemlerinin geliştirilmesi durumunda lösemi hastalığının çok az sayıda çocuğun hayatta kalabildiğihastalıkolmaktan çıkacağını belirtiyor.
Yedi yaşında Karina Falahutdinova isimli çocuk hastalığı yenen şanlıklardan biri. Karinanın babası, "Henüz bir aylıktı. Vücudunda garip mavi renkli bir döküntü oluşmaya başladı. Önce sıtma olduğunu düşündük. Daha sonra bunun bebek lösemi hastalığı olduğunu öğrendik. Ardından Karina yoğun bakıma alındı. Yapılan tahminler çok kötüydü" şeklinde konuştu.
Yekaterinburg bölge çocuk hastanesinde tedavi altında alınan Karina’nın doktoru Larisa Feçina, "Artık çocuğun hastalığına agresif kemoterapi ile etki edemeyeceğimizi anladık. Ve ‘all-trans retinoik asit’i (daha çok "Vesanoid" olarak bilinir) kullanmaya karar verdik" dedi.
Feçina verdiği bilgide, "Vesanoid ile kemoterapi birleşimiyle yaptığımız yeni tedavinin sonuçları bizi doktorları da şaşırttı. Daha sonra bu yöntemi bir çok hastaya sunduk ve başarılı sonuçlar elde ettik" değerlendirmesinde bulundu.
20 yıl öncesine kadar bebek lösemi hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarıın Rusya’da bulunmadığını söyleyen doktorlar, bu ilaçların doğru kullanımı ile ilgili bilgilerin de olmadığını söylüyor.
"HİÇ BİR ZAMAN PES ETMEYİN"
Şu anda ise yüzde 70’e ulaşan hayatta kalanların sayısı ile pediatrik onkoloji büyük bir ilerleme kaydetti. Feçina, "Elde ettiğimiz sonuçların o kadar iyi olduğunu farkettik ki bu sonuçları dünya ile paylaşabileceğimizi düşündük." dedi.
Rusya kendi uzmanlığını geliştirmek için Almanya gibi ülkelerle yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Şimdi ise Karina’ya ikinci hayat şansı veren bilgi ve deneyimiyle işbirliğini yaptığı yurtdışı partnerleriyle paylaşmayı umuyor.
Ağır hastalığa yakalanan çocukların anne-babalarına sabırlı olmak gerektiğini tavsiye eden Karina’nın annesi "Hiç bir zaman pes etmeyin" diyor.kaynak