‘Kanser sebebi değil’

Mastektomi hastalarının yüzde 70’e yakını göğüslerine geri kavuşabileceklerini bilmiyor

300420121611355279457_2 Meme geçmişten günümüze kadın bedeninin en önemli unsurlarından biri olmuş ve olmaya devam ediyor bu yüzden meme kanseri de kadınların korkulu rüyalarının başında geliyor. Dr. Zekeriya Kul her sekiz kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkan meme kanseri için tıbbın bilebildiği en iyi yöntemin hala meme dokusunun cerrahi olarak alınması olduğunu ve bunun mastektomi yöntemi olduğunu belirtiyor.
Mastektomi sonrası meme ameliyatlarında en sık kullanılan tekniğin derinin genişletilmesi ve sonrasında protez konulmasıdır. Ancak bunun yanı sıra flep ile onarım adı verilen protez yöntemine alternatif olarak sırttan, karından veya kalçadan bir doku alınarak meme yapılabilir ve hastanın normal hayatına geri dönmesi 6 hafta sürebilmektedir. Her cerrahi girişimde olabilecek risklerin dışında yara izi, kısmi duyu ve doku kaybı, aşırı sertlik, asimetri de bu tip estetik ameliyatlarda hastalar tarafından göz ardı edilmemesi gereken konuların başında gelmektedir.
Konu hakkında bilgi aldığımız Dr. Zekeriya Kul, şöyle söyledi: Tüm estetik operasyonlarda amaç hem hastanın sağlığı hem de memnuniyetidir. Yeniden meme oluşturmak için kullanılabilecek yöntemlerden biri hastanın kendi dokuları ile meme onarımıdır fakat bazı hastalara cerrahları tarafından beklemeleri tavsiye edilmiş olabilir, özellikle memenin hastanın kendi dokusu ile (flep transferi) rekonstrükte edildiği durumlarda veya obezite, yüksek tansiyon ve sigara içimi gibi durumlarda da hastaların beklemeleri tavsiye edilir.
SİLİKON MEME PROTEZLERİ KANSERE NEDEN OLMAZ
Ayrıca silikon meme protezlerinden de korkulmaması gerektiğini altını çizen Dr. Zekeriya Kul; “Sağlık ve estetik amaçlı kullanılan silikon protezlerin meme dokusunun veya kas dokusunun arkasında yer alır. Bu nedenle gerek meme muayenesi için gerekse ultrasonografi ve mammografi için engel teşkil etmez. Ve en önemlisi de kansere neden olmazlar.’ dedi.kaynak