Her yıl 3 bin çocuğu bekleyen tehlike

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atila Tanyeli, Türkiye’de her yıl ortalama 3 bin çocuğa kanser tanısı konulduğunu, erken tanının tedavide büyük önem taşıdığını söyledi.

15962599 Ailelerin çocuklarını yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirmesinin çok yararlı olacağını vurgulayan Prof.Dr. Atila Tanyeli, "Maalesef ülkemizde kansere yakalanan çocukların sayısı yılda 3 bini buluyor. Erken tanıda ortalama 100 hastanın 60’ını kurtarıyoruz. Löseminin bazı türlerinde ve böbrek tümörlerinin bazılarında bu oran yüzde 80-90’a çıkıyor. Geç konulan tanıda ise tedavinin başarı oranı yüzde 30’larda kalıyor. Bu nedenle aileler uyarıları dikkate almalı" dedi.

Prof.Dr. Tanyeli, kanser ve kan hastalıklarında, kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin en önemli tedavi yöntemi olduğuna dikkat çekti. Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı Çukurova Bölgesi’ne hizmet veren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde hala istenilen düzeyde bir kemik iliği nakil bölümü tam olarak hizmete girmediğini ifade eden Prof.Dr. Tanyeli, "Önümüzdeki günlerde ise 6 yataklı bir ünite olarak hizmete girmesi planlanmaktadır" diye konuştu.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Çocukları kansere yakalanan ailelere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Atilla Tanyeli, şunları söyledi:
"Bu hastalıkların pençesinde kıvranan ve hastalığın ciddiyetinden dolayı panik içinde olan hastalar ve aileler var. Çocuğu hastalığa yakalanmış ailelerin endişe etmemesi mümkün değil. Çünkü kanser, tipine göre ciddi bir hastalık ve tedavi edilmediği zaman mutlaka ölümle sonuçlanıyor. Hatta tedavi edildiği zaman bile dirençli çıkarak tedaviye cevapsızlık durumu söz konusu olabiliyor veya tekrarlayabiliyor. Yakın zamanda bir olay yaşadık. Havuza gitmek isteyen bir çocuğun sağlık raporu alması gerekiyordu. Rutin kontrollerde kansız olduğu saptandı. Kansızlığı incelendikten bir süre sonra lösemi olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle erken tanı çok önemli. Çünkü kanser hücreleri vücuda çok fazla yayılmadan tedavi edildiğinde başarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle yılda bir kez çocukların kan tahlilleri yapılarak kontrol edilmesinde büyük fayda var."kaynak