Yumurtalık kanseri için kan tahlili

h İngiltere’de ulusal sağlık hizmeti kuruluşu NHS’e sunulan yeni bir kılavuzda, aile doktorlarının yumurtalık kanseri vakalarını teşhis edebilmeleri için daha fazla kan tahlili yapmaları önerildi.

İngiltere’de ulusal sağlık hizmeti kuruluşu NHS’e sunulan yeni bir kılavuzda, aile doktorlarının yumurtalık kanseri vakalarını teşhis edebilmeleri için daha fazla kan tahlili yapmaları önerildi.

İngiltere’de tıbbi konularda tavsiytelerde bulunan National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE), doktorların yumurtalık kanserini teşhis etmesine yardımcı olmaya yönelik bir kılavuz yayımladı.

Buna göre maliyeti 20 sterlin (yaklaşık 50 Türk Lirası) olan kan tahlilleri, yumurtalık kanseri vakalarının erken teşhisini sağlayabilir.

Bu tahlille CA125 adlı bir proteinin seviyesi ölçülebiliyor.

Enstitü, bu tahlilin, özellikle 50 yaşın üzerinde olan ve sıkça şişkinlik ya da karnın alt kısmında ağrı hisseden kadınlara uygulanması halinde, bir çok vakanın erkenden teşhis edilebileceğini belirtiyor.

Yumurtalık kanserinin erken teşhis edilmesi çok olay değil, ancak erken tespit yapılabilirse, yüzlerce hayat kurtarılabiliyor.

İngiltere’de her yıl 7 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuyor, ancak teşhisten beş yıl sonra hayatta kalanların oranı üçte biri geçmiyor.

İngiltere ve Galler’deki kanser araştırmaları merkezleri, haberi memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

Yumurtalık kanserinin başlıca belirtileri arasında sık tuvalete çıkılması, alt karın bölgesinde şişlik ve ağrı, az yemek tüketilse dahi doyma hissi sayılıyor.

Doktorlar, fazla şiddetli olmasalar dahi, bu belirtilerin ayda en az 12 defa yaşanması halinde, azımsanmaması gerektiğini belirtiyor.

NICE, kan tahlillerinin uzun vadede İngiltere ulusal sağlık hizmeti kuruluşu NHS’e fazla pahalıya gelmeyeceğini, zira bu sayede kimi hastalarda ileri aşamadaki tahlillerin önleneceğini savunuyor.kaynak