Her 36 erkekten birini vuruyor

Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser türü. Öyle ki her yıl 36 erkekten biri prostat kanserine yenik düşüyor. Ancak görüntüleme teknolojisindeki gelişmeler sayesinde hastalık kolaylıkla saptanabiliyor.

İSTANBUL – Türk Radyoloji Derneği Genel Sekreteri ve Avrupa Ürogenital Radyoloji Derneği Prostat Kanseri Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Ahmet Tuncay Turgut, 17-23 Eylül Dünya Prostat Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Turgut, manyetik rezonans görüntüleme ve multiparametrik manyetik rezonans teknolojisinde son dönemde kaydedilen gelişmeler sayesinde prostat kanserinin kolaylıkla saptanabildiğini ve tümörün davranış özelliklerinin belirlenebildiğini belirtti.

Turgut, prostat kanserinin genel olarak orta yaşı geçmiş erkeklerde en sık tanı konan kanser türü olduğuna dikkati çekti. Bu hastalığın tüm kanser vakalarının yüzde 11’inden ve kanserden ölümlerin yüzde 9’undan sorumlu olduğunu kaydeden Doç.Dr. Turgut, araştırmaların her 6 erkekten birinin yaşamı boyunca prostat kanserine yakalanacağını gösterdiğini belirtti.

YILDA 258 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Prostat kanserinin tüm dünyada erkeklerde kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra en sık sorumlu tutulan ikinci hastalık olduğunu bildiren Doç. Dr. Turgut, ”Dünyada yılda yaklaşık 900 bin hasta prostat kanseri tanısı alırken, her yıl 258 bin hasta prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi.

BELİRTİ VERMİYOR SİNSİ İLERLİYOR
Hastalığın geç dönemde kendini gösterdiğini bildiren Ahmet Tuncay Turgut, ”Başlıca belirtiler arasında yer alan idrardan kan gelmesi, meniye kan karışması gibi bulguların varlığı hastalığın ilerlediğini akla getirmektedir. Günümüzde prostat kanseri erken evrede yakalandığında ve doğru tedavi uygulandığında başarı oranı yüzde 90’lara yükselmektedir. Yapılan araştırmalarda tarama yoluyla prostat kanserinden ölüm oranlarının yüzde 30 oranında azaldığı hesaplanmıştır” ifadelerini kullandı.Kaynak