Balık, kanser ölümlerini yüzde 50 azaltıyor

2496380555_76fb08bfe2 Ordu Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Cemil Örnek, günde kullanılacak 30 gram balığın kalp, damar hastalıkları ile kansere bağlı ölümleri en az yüzde 50 oranında azalttığını belirtti.

Cemil Örnek yaptığı açıklamada, balık yağlarının kas ve eklemlerdeki yangıları azaltmak, eklem romatizmasını yavaşlatmak gibi yararlar sağladığını kaydetti. Su ürünlerinin, özellikle balık ve balık yağının besleyici özellikleri başta olmak üzere sağlığı korumada, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasının çok eski dönemlere kadar uzandığını ifade eden Örnek,"Yapılan bir araştırmada eklem romatizması hastalarına morina karaciğeri yağı kapsül halinde verilmiş ve sabah tutulmalarında, eklem ağrıları ve şişmelerinde, mevcut ağrıların şiddetinde azalma sağlanmıştır. Hastaların bu uygulamadan memnuniyetinin üst seviyede olduğu belirtilmiştir. Günümüzde vitamin A ve D içeriği yüksek olan morina karaciğeri yağı sağlık ürünleri marketlerinde popülariteye sahip bir ürün olup, raşitizmi önlemede kullanılmaktadır. Diyetle alınan balık yağlarının astım hastalığı üzerindeki olumlu etkileri de bilinmektedir. Bunun başlıca nedeninin diyetle alınan balık yağlarının damar yüzeyini genişletmesi ve bu sayede dokular tarafından daha fazla oksijenin alınabilmesi olduğu bilinmektedir" dedi.

Balığın kalp hastalığı, romatizmal kireçlenme, astım ve endüstriyel ülkelerde yaygın olan pek çok hastalığa karşı direncin kazanılmasında etkili olduğunu ifade eden Örnek, "Balık kanın beyin damarlarında rahat dolaşımını sağlayarak migren ağrılarını, damar tıkanıklığı ve felci önler. Kan basıncını düşürür, hipertansiyonu kontrol eder, damar kasılmalarını azaltır. Damar sertliğini engeller. Kangreni önler. Kanın tüm vücutta dolaşmasını sağlayarak parmak uçlarının duyarsızlaşmasını, el ve ayak parmaklarının dolaşıma bağlı olarak üşümesini önler. Günde ortalama 30 gram balık tüketimi kalp, damar hastalıkları ile kansere bağlı ölümleri en az yüzde 40-50 oranında azaltır. Kanın pıhtılaşmasını azaltır, yağ tortusu riskini önlemede etkilidir. Damar iltihabı ve kronik iltihapları önler ve tedavi eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Omega-3 yağ asitlerinin göğüs, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere pek çok tümöral hastalıklara karşı koruyucu ve hatta tedavi edici etkileri olabilmektedir. Bazı eklem romatizması hastalarda uzun süreli balık yağı kullanımının sabah katılığı, kavrama kuvveti ve eklem tutukluğuna yaradığı görülür. Ayrıca, deri yangısı ve cilt kuruluğu, egzama, sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde Omega-3 yağ asidi içeren balık yağlarının 8 hafta kullanımı pullanma, kaşınma gibi deri şikayetleri ile etkilenen deri alanını azaltır. Serbest radikallere karşı savaşarak hücrelerin yaşlanmasını önler, hücreleri yenileyerek cildi güzelleştirir" diye konuştu.kaynak