Gen değişimi, löseminin seyrini belirliyor

3 (1) Bilim adamları, myeloid lösemi nedeniyle yaşamını yitiren bir kadının gen haritasını çıkardı ve bir gendeki değişimlerin bu hastalıktan hızlı ölüme yol açabildiğini belirledi.

WASHINGTON – Gendeki değişimler, löseminin hızlı ilerleyip ilerlemeyeceğinin ve öldürücü olup olmayacağının önceden belirlenmesini sağlayabilir.

Washington Üniversitesi’nden bilim adamları, löseminin nadir rastlanan, ancak hızlı ilerleyen ve öldürücü türü akut myeloid lösemi (AML) nedeniyle yaşamını yitiren bir kadının gen haritasını çıkardı ve bir gendeki değişimlerin bu hastalıktan hızlı ölüme yol açabildiğini ortaya çıkardı.

300 hastanın katıldığı araştırmada genler karşılaştırıldı ve DNMT3A geni değişime uğrayanların ortalama yaşam süresinin hastalığın teşhisinden sonra bir yılı biraz aştığı, değişime uğramamış gene sahip kişilerde ise bu sürenin yaklaşık 3,5 yıl olduğu görüldü.

GENDEKİ DEĞİŞİMLERİN ROLÜ TANI VE TEDAVİDE ETKİLİ OLACAK
"New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan makalede bilim adamları, geniş çaplı başka araştırmalarda bu gendeki değişimlerin rolü kesinleşirse teşhis sırasında değişimleri tespit edilebilecek testlerin yapılabileceğini ve uygun tedavinin belirlenebileceğini belirttiler.

DNMT3A geni, fetüsün gelişiminde ve yaşam boyunca kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynuyor. kaynak