Dikkat: Lösemi başlangıcı olabilir

3 (161) Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, çocukta karaciğer ve dalak büyümesinin lösemi başlangıcı olabileceğini belirterek, ailelerin bu hastalıklara karşı duyarlı ve dikkatli olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Antmen, "Özellikle çocukta hızla ilerleyen solukluk, karaciğer ve dalak büyümesi olması durumunda hemen hekime başvurulması gerekmektedir. Bu hastalıklar bazen çok sinsi seyredebilir ve aileler tarafından fark edilemeyebilir" dedi.
Halk arasında "kan kanseri" olarak bilinen löseminin çok çeşitli tipleri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Antmen, "Lösemi tiplerinin genel olarak ortak özelliği çok sinsi olması. Başlangıçta sadece cilt renginde solukluk, tekrarlayan enfeksiyonlar şeklinde bulgular ortaya çıkıyor. Ayrıca halsizlik, yorgunluk, sık enfeksiyonlara yakalanma, basit bir demir eksikliği anemisi gibi de bulgular verebiliyor. Bu sinsi bulgular doktorlar tarafından atlanabiliyor. Daha sonra hastalık ilerledikçe karaciğer ve dalak büyüyor, çocuğun rengi soluyor, ardından doktora başvuruluyor, kemik iliği ve kan örneklerinde incelemeler yapılarak teşhis ediliyor." diye konuştu.
"Lenfoma, nedeni belirsiz, halk arasında beze olarak adlandırılan lenf nodüllerinin, herhangi bir vücut bölgesinde nedensiz büyümesi ile oluşan bir kanserdir" diyen Prof. Dr. Bülent Antmen, ağrısız bir büyüme ve büyüyen lenf nodüllerinin bir-iki haftalık takibinde geri küçülme olmaması durumunda şüphelenilmesi gerektiğini belirterek, erken tanı ile hastalığın tamamı ile tedavi edilmesi mümkün olduğunu duyurdu.
Acıbadem Adana Hastanesi’nin tüm kan hastalıkları ve hematolojik kanserlerin tanı ve tedavisi konusunda teknolojiyi en üst düzeyde kullanabildiğini belirten Prof. Dr. Bülent Antmen, "Şu anda bu tedavilerden kök hücre nakli dışındaki tüm teşhis ve tedaviler yapılabiliyor." şeklinde konuştu. kaynak