Avustralyalı bilim adamları kan kanserine sebep olan bozukluğu keşfetti

Avustralyalı bilim adamları, kan kanserine sebep olan genetik bozukluğu bulduklarını açıkladı.

image Avustralyalı bilim adamları, kan kanserine sebep olan genetik bozukluğu bulduklarını açıkladı. Genlerdeki bu bozukluğun keşfi ile bazı insanlarda kan kanserinin neden daha yüksek oranda gerçekleştiği ortaya çıkı. Kan kanseri kanda olduğu kadar kemik iliğinde de gerçekleşebiliyor.
Avustralya’da her yıl 2 bin kişiye kan kanseri teşhisi konuluyor. Güney Avustralya Eyaleti’ndeki Avustralyalı araştırmacılar, yeni buluş sayesinde, kan kanserine yakalanma ihtimali yüksek olanların tespit edileceğini ifade ediyor. Bununla hastalığın çok daha erken aşamalarda, başarı oranı yüksek bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olacağını belirtiyor.
Güney Avustralya Patoloji Kurumu Kanser Biyolojisi Merkezi’nden Prof. Hamish Scoot, kan hücreleri gelişimini etkileyen genlerde mutasyonu fark ettiklerini belirterek, "Buna myelodysplastic sendorumu adı veriliyor. Daha sonra bu ani bir myeloid kan kanserine dönüşüyor. Bu çeşit kan kanserinin zorluğu ise teşhisinin çok zor olması ve çok hızlı bir ilerleme göstermesi. İlk başta biraz yorgun ve zayıf olur ve bir hafta içinde kendinizi ölmüş gibi hissedebilirsiniz. İşte bu yüzden bu kanser çeşidinde erken teşhis hayati öneme sahip. Yeni buluşla alakalı testler başladı. Ayrıca klinik testler de Amerika’da yapılıyor." dedi. kaynak