Sinsi ilerliyor, belirti vermiyor

Kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 45’ini jinekolojik kanserler oluşturuyor. En fazla ölüme yumurtalık kanseri neden oluyor. Çünkü hastalık belirti vermiyor, teşhis edildiğinde ise kanser ilerlemiş oluyor.

yumurtalik-kanseri.hmedium İSTANBUL – Son yıllarda özellikle jinekolojik kanserlerde artış olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, en fazla ölüme neden olan türün yumurtalık kanseri olduğunu söyledi, “Bu hastalığa yakalanan 10 kadından 6’sı yaşamını yitiriyor” diye konuştu. .

Rahim ağzı, rahim, yumurtalık, vajen, vulva ve tüplerde görülen kanserlerden oluşan jinekolojik kanserlerden korunmak için yılda bir kere kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmasını öneren Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu: “Yumurtalık kanseri, bizim en korktuğumuz kanser türüdür. Çünkü teşhis edildiğinde kanser ilerlemiş oluyor. Erken evrede teşhis imkânımız çok zor, kanser belirtileri verdiğinde ise çoğu zaman hastalık ilerlemiş oluyor. Rahim yani uterus kanseri ise çoğunlukla rahim boynunda ve vajinanın başlangıç kısmında meydana gelen bir hastalıktır. Çok düşük yapan veya çok doğuran kadınlarda daha fazla görülür. Erken adet görmeye başlamak, geç adetten kesilmek, kilolu olmak, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar, kanamalarının eskiden beri düzensiz olması rahim kanseri riskini arttırır. Yıllık jinekolojik kontrollerle bu tür kanseri önceden teşhis etmek mümkün” dedi.

DOĞUM KONTROL HAPI RİSKİ AZALTIYOR
Üreme çağında doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, rahim ve yumurtalık kanserlerinin görülme oranlarında belirgin azalma olduğunu belirten Şatıroğlu, şunları söyledi:

“Amerika- Pittsburgh Üniversitesi’nde, yaklaşık 23000 doğum kontrol hapı kullanan kadın ile aynı sayıda hiç hap kullanmamış kadın üzerinde yapılan araştırmada doğum kontrol haplarının rahim kanseri riskini yüzde 42, yumurtalık kanseri riskini ise yüzde 46 oranında azalttığı görülmüş. Kamuoyunda var olan yanlış bilginin aksine doğum kontrol hapları düzenli kullanıldığında kanser riskini azaltıyor. Örneğin 8 yıl boyunca doğum kontrol hapını sürekli kullanan kadınlarda rahim kanseri riski yüzde 86, yumurtalık kanseri riski ise yüzde 62 oranında azalıyor. Ayrıca doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra bile bu koruma etkisi 15 yıl boyunca devam ediyor.”kaynak