Meme kanseri nasıl anlaşılır?

Erken dönemde fark edilen meme kanseri hem hastayı hem de memesini kurtarıyor

704110_detay Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Murat Çan, özellikle son dönemlerde sık görülen ve gündemden düşmeyen meme kanseri konusunda açıklamalarda bulundu. Çan, "Meme kanserinde, memedeki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması söz konusudur. Bu çoğalma ile birlikte sağlıklı hücrelerin ölümü gerçekleşir.
Bu bozulmanın en önemli nedeninin genlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. O sebeple aile bireylerinden birinde görülmesi, riskin artmasına sebep olmaktadır. Yine 12 yaşından önce adet görülmesi, geç menopoz (55 yaşından sonra), 30 yaşından sonra hamile kalmak veya hiç hamile kalmamak, radyasyona maruz kalmak, doğum kontrol hapı kullanımı, sigara ve alkolün aşırı kullanılması gibi etkenler meme kanseri için diğer risk faktörleridir" diye konuştu.
Meme kanserinin görülme sıklığında son yıllarda bir artış olduğuna dikkat çeken Çan, "Kadınların konu hakkında artık daha çok bilinçli olması hem de gelişen teknolojik imkanlar, bu kanser türünde ölüm oranını düşürmüştür. Tanı süreci ne kadar erken başlarsa tedavi o kadar olumlu olacaktır. Her kadının düzenli bir şekilde ayda en az bir kez kendi kendine muayene yapmasını tavsiye ediyoruz. Bu esnada öncelikle aynanın karşısında fiziksel bir değişim olup olmadığı kontrol edilmeli.
Daha sonra ise kitlesel bir oluşumun var olup olmadığına bakılmalı. Eğer bir sertlik fark ediliyorsa hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Bunun yanında yıllık düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek, hastalığın doğuracağı olumsuz sonuçların önüne geçmek açısından büyük önem arz ediyor. Ayrıca risk altında olanlarda bu süre 6 ay olmalıdır. Yılda bir kez yapılacak ultrasonografi ve mamografi teşhis açısından iyi olacaktır" şeklinde konuştu.
Tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Opr. Dr. Murat Çan, "Meme kanseri tedavisi, ekip çalışmasını da beraberinde getirmektedir. Böyle bir ekip içinde cerrah, onkolog, radyolog, radyasyon onkoloğu, patolog, psikolog, plastik cerrah gibi tıbbın değişik dallarından bir araya gelmiş ve özellikle çalışma alanları meme kanseri üzerinde yoğunlaşmış hekimler bulunur. Meme kanserinin teşhis edildiği evre tedavi sürecini belirleyen en önemli etkendir. Bununla birlikte hastanın genel sağlık durumu ve yaşı, tedavi süreci için belirleyici etkenler arasındadır. Meme kanseri tedavisinde cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisi gibi seçenekler bulunmaktadır. Kanser bulgusu, erken dönemde teşhis edilmişse cerrahi tedavi yönteminin uygulanması doğru olacaktır. Bu yöntemde hastalıklı doku çıkarılıp alınmaktadır. İlerleyen evrelerde ise memenin bir kısmının ya da tamamının alınması söz konusu olabilir.
Meme kanserinde, memenin alınmadan korunmasına yönelik olan tedavi ilk tercih edilen yöntemdir. Ancak hastalık ilerleyen dönemlerde teşhis edilmişse memenin alınması durumu ortaya çıkacaktır" dedi.kaynak