Meme kanseri ilacı, akciğer kanserinde de etkili

3 (21) Bazı meme kanseri türlerinin tedavisinde kullanılan Tamoxifen adlı ilacın, akciğer kanserine yakalananlarda da etkili olabileceği belirlendi.

WASHINGTON – Amerikan ”Cancer” dergisinde yayımlanan araştırmaya, 1980-2003’te meme kanserine yakalanan, yüzde 46’sı antiöstrojen tedavisi gören 6 bin 655 kadın katıldı.

Katılımcıların durumunu 2007’ye kadar izleyen Dr. Elisabetta Rapiti ve ekibi, antiöstrojen tedavisi görenlerin akciğer kanserinden ölüm riskinin yüzde 87 az olduğunu gördü.

Rapiti, sonuçların akciğer kanserine hormon etkisinin söz konusu olabileceğine dair tezleri güçlendirdiğini belirterek, başka araştırmaların da bu sonuçları doğrulaması ve akciğer kanserine yakalananların yaşam süresinin antiöstrojenlerle artabileceğini göstermesi durumunda yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalar, menopoz nedeniyle östrojen tedavisi gören kadınların akciğer kanserinden ölme riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

Tamoxifen, meme kanserinin tedavisinde ve meme kanserinin oluşmasını engellemekte kullanılan en yaygın antiöstrojen ilaç.kaynak