Meme Kanseri Eğitim Kursu

manisa.hlarge Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi ile Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği ”4.Ulusal Meme Kanseri Eğitim Kursu” Manisa’da yapıldı.

MANİSA – Düzenlenen eğitim çalışmasına Manisa’nın yanı sıra Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Muğla ve Uşak illerinden genel cerrahi, patoloji, radyoloji ve onkoloji uzmanı hekimler ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) personeli katıldı.

Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu (MHDF) Genel Sekreteri Dr. Mahmut Müslümanoğlu, meme hastalıklarıyla ilgili kurulan derneklerin federasyon çatısı altında toplandığını belirterek, federasyon olarak öncelikli amaçlarının, Türkiye’de bu alandaki verileri toplamak ve bu verilerle ülke politikalarının ortaya çıkarılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Dr. Emire Olçayto da KETEM’in temel amacının, 2012 yılına kadar hedef toplumun yüzde 70’inin taramadan geçirilmesi ve kanser taramalarının birinci basamak sağlık hizmeti haline dönüşerek standartlaşmasıyla, kanser taramalarının zamanla tek elden yürütülebilir ve değerlendirilebilir hale gelmesi olduğunu kaydetti.
ULUSLARARASI STANDARTLARDA KANSER TARAMASI YAPILIYOR
Bir KETEM’in kuruluş maliyetinin 2009 yılı fiyatlarıyla 308 bin lira olduğu bilgisini veren Olcayto, şunları söyledi:

”KETEM’lerde muayene ve kanser taramaları ücretsizdir. Uluslararası standartlara uygun tarama yapılmaktadır. Türkiye’de çekilen mamografi sayıları içinde, KETEM, tek başına 91 bin 542 kişi düzeyindeyken, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde 892 bin 492, üniversite hastanelerinde 315 bin 957, özel hastanelerde 192 bin 622 olmak üzere toplam 1 milyon 401 bin 71 kişidir. KETEM’de 2008 yılında 610 meme kanseri, 38 serviks kanseri tanısı, 2009 yılında 400 meme kanseriyle 35 serviks kanseri tanısı kondu.”

Toplantıda daha sonra ”İlk Karşılama ve Tanıya Giriş”, ”Meme Muayenesi ve Tanıya Gidiş”, ”Türkiye’de Meme Kanseri”, ”Fibrokistik Meme Değişiklikleri mastalji” konularında düzenlenen oturumlarla katılımcılara eğitim verildi. kaynak