Kolon polipi nedir? Nasıl tedavi edilir?

mide-gazi-mkle Dr. Mehmet Öz’de görülmesiyle gündeme gelen kolon polipi nedir, kansere dönüşür mü? Polip nasıl tedavi edilir?

Geçtiğimiz günlerde Dr. Mehmet Öz’te bulunmasıyla gündemimize gelen kolon polipi konusu oldukça önemli bir konu. Pudra.com olarak, kolonoskopi yapılarak tespit edilen ve kanser riski taşıyan polip konusunu araştırdık: Polip nedir? Polip’in belirtileri nelerdir? Polip kansere dönüşebilir mi? Polip nasıl tedavi edilebilir? Bu soruların yanıtını Gastro Cerrahi Grubu uzmanı doktorları açıklıyor.

 

polip1 Polip nedir?
Kalın barsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın (mukoza) barsak içine doğru çıkıntı yapacak şekilde büyümesidir. Mikroskopik olarak değişik türleri bulunan poliplerden adenomatöz tipte olanlar özellikle önem taşımaktadırlar. Kalın barsak kanserlerinin büyük bir çoğunluğu bu poliplerden köken almaktadır.

 

 

Polibin belirtileri nelerdir?
1. Büyümedikçe genellikle belirti vermez,
2. Makattan kanama,
3. Karın ağrısı,
4. Bazen ishal,
5. Büyükse kabızlık ve nadiren barsak tıkanması yapabilir.

Polip nasıl tedavi edilir?

Polip bir kez gelişti ise ilaçla tedavisi mümkün değildir. Kolonoskopi esnasında saptanan tüm polipler polipektomi adı verilen ağrısız bir işlemle çıkarılır. Büyüklüğü nedeni ile kolonoskopi ile çıkarılamayan poliplerin cerrahi yoldan çıkarılması gerekir.
Polip kansere dönüşür mü?
Evet, kalın barsak kanseri genel olarak bir kalın barsak polibinin yıllar içinde değişikliğe uğrayarak habisleşmesi ile oluşur. Adenomatöz polipler mikroskopik olarak hafif dereceli değişiklikler (low grade displazi) ardından şiddetli mikroskopik değişiklikler (high grade displazi) evrelerinden geçip önce erken evre kanser ve daha sonrada geç evre kansere dönüşürler. Bu değişimin 5-10 yıl arasında bir sürede gerçekleştiği gösterilmiştir.
Normal dokudan kanser gelişimi evrelerinin (polip-kanser gelişimi) bu kadar belirgin bir şekilde ortaya konulduğu kalın barsak kanserinde kanser öncüsü poliplerin sigmoidoskopi veya kolonoskopi ile erkenden saptanarak kolonoskopi ile çıkarılması yani polipektomi ile mümkündür.

polip2 Polipektomi nedir?
Kalın barsaktaki poliplerin e kolonoskopi ile çıkarılması işlemine polipektomi adı verilir. Hafif olarak uyutulmuş olan hastanın kolonoskop ile kalın barsağına girildikten sonra polibe bir metal kement atılır ve burası koter ile yakılarak polibin tümü dışarı çıkarılır. İşlem esnasında komplikasyon olmadıkça hasta ağrı duymaz. Çıkan polip mikroskopik değerlendirme için patolojiye gönderilir. Polibin kesildiği yer olan polip sapı temiz ise polip tümü ile tedavi edilmiş olur.kaynak