Hastalıkla mücadele bilinci çok gelişti

Türkiye, meme kanseri savaşını kazanan ülkeler arasında! Bu hastalığa yakalanan 100 kadından 77’si sağlığına kavuşsa da; meme kanseri olma fikri bile kadınlarda şiddetli bir korku yaratıyor

3 (8) Meme kanseri, en çok gelişmiş ülkelerin kadınlarını hedef alıyor. Fransız kadınlarında, Afrikalı kadınlara göre çok daha fazla görülüyor. Gelişmiş ülkeler meme kanserinden ölümleri durdurmak üzere. Gelişmekte olan ülkelerde ise hastalığa yakalanma oranı düşük ama bir kez pençesine düşen kolay kolay hayatta kalamıyor! Washington’da yapılan Meme Kanseri Konferansı’nda ülke temsilcileri, kendi durumlarını anlattı.
MAMOGRAFİ YOK
Zimbabwe sözcüsü, ülkelerine geçtiğimiz hafta bir tek mamografi makinesi geldiği için çok mutluydu. Kongreye katılan doktorlar, "Bir-iki hasta da olsa erken teşhis mümkün olacak" diye seviniyordu. Afrika’nın küçük ülkesi Swaziland’ın sözcüsü ise hiç mamografi makineleri olmadığını açıkladı. Swaziladlı doktorlar, "Biz meme kanserini tesadüfen fark etsek bile hastalara söyleyemiyoruz! Çünkü onlar için yapacak bir şeyimiz yok. Ülkemizde meme kanseri tedavi edilemiyor. Bu tedavi bizim için lüks! Biz HIV ve ilaca dirençli tüberkülozdan kırılıyoruz" dedi. Gambia’da meme kanserine yakalananların ancak yüzde 12’si yaşatılabiliyor. Hindistan’da sağ kalım oranı ise yarı yarıya!
AVRUPA ‘DAN DAHA İYİYİZ
Türkiye’nin meme kanseri ile mücadele bilinci, Avrupa’daki pek çok ülkeye göre çok yüksek. Tedavi imkanlarının çok daha iyi olduğu ülkemizde; meme kanserine yakalanan bir kadının, ilk beş yıl içindeki hayatta kalım oranı oldukça arttı. Her 100 kadından 77’si, bu hastalıkla savaşı başarıyor. Kore ve Singapur’da ise bu oran Türkiye’den daha yüksek; yüzde 79 oranına sahipler. Çin’de meme kanserinden kurtulma oranı yüzde 82.
YILDA BİR KEZ MAMOGRAFİ
AVON’un araştırmasına katılanların yüzde 27’si daha önce mamografi çektirdiğini beyan etti. 55 yaşın üstündeki kadınların yüzde 40’lık bölümü ise her yıl bir kez mamografi çektirdiklerini söyledi. Kadınların gelir düzeyi yükseldikçe, mamografi çektirme oranı da artıyor.kaynak