ZKÜ’de kanser tedavisine yönelik merkez kurulacak

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde (ZKÜ), kanser vak’alarının teşhis ve tedavisine yönelik bölgeye hitap eden 100 yataklı merkez kurulması planlanıyor.

imagesş ZKÜ Rektörü Prof Dr. Mahmut Özer, Batı Karadeniz bölgesindeki en donanımlı uygulama ve araştırma hastanesi olarak bölge halkına en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını söyledi. Tıp fakültesi hastanesinde kanser hastalarına yönelik tedavi uygulandığını, kanser tanısı konulan hastaların ihtiyaç duyduğu radyoterapi hizmetini de verdiklerini belirten Prof. Dr. Özer, “Radyoterapi merkezinde, Batı Karadeniz Bölgesi’nin yanı sıra diğer kentlerdeki hastaların tedavileri geçekleştiriliyor. Serviste günde onlarca hasta şifa bulmayı umut ediyor. Bu bölgede kanser hastası sayısı fazla görünmüyor. Nedenleri konusunda ise kesin bir veri yok. Türkiye’deki çok az kentimizde radyoterapi merkezi var. Kanser hastalarının bir bütün olarak tedavilerinin yapılabildiği sağlık kuruluşu konumundayız. Medikal ve cerrahi onkoloji birimlerimiz mevcut. Şimdi bu birimlerimizi tek bir merkezde toplamayı amaçlıyoruz. Kanser merkezi kurmayı amaçlıyoruz." dedi.

Mevcut kapasiteyle kanser tedavisi vermekte zorlandıklarını kaydeden Özer, şunları söyledi: "Yatak kapasitemiz dolduğundan hastalarımız Ankara’ya sevk istemek zorunda kalıyor. Bundan dolayı ayrı birimde kanser hastalarına hizmet vermeyi hedefliyoruz. Hastalarımızın kendisini rahat hissedebileceği fiziki mekanlarda tedavi edilmesi psikolojileri açısından da önem taşımaktadır. Şu an kanser tedavi merkeziyle ilgili proje hazırlıyoruz. Burada sadece tedavi değil, teşhisle ilgili de önemli çalışmalar yapılacak.kaynak