Yumurtalık Kanseri, Ultrasonografi erken teşhis için faydalı mı?

Kadın doktorları, ultrasonografiyi bireysel sağlık hizmeti (IGeL) kapsamında sunuyor ancak yumurtalıkların ultrasonografisi kanserin erken teşhis edilmesi için uygun mudur?

 

Kadın doktorları, ultrasonografiyi bireysel sağlık hizmeti (IGeL) kapsamında sunuyor ancak yumurtalıkların ultrasonografisi kanserin erken teşhis edilmesi için uygun mudur? Bu konuya Almanya genelinde ücretsiz Türkçe sağlık danışma hizmeti veren UPD’nin Turk çalışanı Havva Arık’tan cevap geldi. Arık bu inancın her durumda geçerli olmadığı konusunda vatandaşları uyardı. Arık „Ultrasonografiyle kesin sonuçlara ulaşılamadığı için birçok kadın gereksiz yere ameliyat edilmiş oluyor“ dedi.

Arık „örneğin bir Türk bayan hasat yumurtalık kanseri muayenesini yaptırıyor. Yılda bir kere kadın doktoru, leğen bölgesinde yaptığı muayene ile şüpheli herhangi bir şey olup olmadığını kontrol ediyor. Bu muayene, sağlık sigortası tarafından her kadında 20 yaşından itibaren karşılanıyor. Son doktor randevusunda 51 yaşındaki kadına doktoru, erken kanser teşhisi için ek olarak vajinadan ultrasonografi yapmayı öneriyor. Ancak bunun masraflarını sigorta karşılamıyor“ dedi.

Arık „Eğer sigorta masrafları karşılamıyorsa o zaman gerçekten bu muayeneye ihtiyacım var mı?” sorusuyla „Yumurtalık ultrasonografisinin erken kanser teşhisinde faydalı olduğuna dair hala güvenilir veriler yoktur. Bu sonuç, geçen yılın ortalarında Tıbbi Dokümantasyon ve Enformasyon için Alman Enstitüsü ‘nün (DİMDİ) yaptığı birçok bilimsel araştırmanın kapsamlı incelemesi sonucu ortaya çıkmış bulunuyor“ açıklamasında bulundu.

Ultrasonografi, faydalı olduğu ispatlanmadığı halde neden önerilmesi konusunda ise Arık „Yumurtalık kanseri başlangıç aşamasında herhangi bir şikayete neden olmuyor. Doktor, ultrasonografiyi şikayeti olmayan kadınlarda tümörleri erken safhada tespit etmeyi umduğu için yapıyor. Ancak bilimsel açısından bu umudun bir dayanağı yoktur“ şeklinde konuştu. Arık  “Bu durumda ne olduğunu teşhis etmek için en güvenilir yöntem yumurtalıkların ameliyatla alınması ve incelemesidir. Ancak: Ameliyat edilen 20 kadından sadece birinde kanser bulunuyor“ diyerek uyardı. Arık yumurtalık kanseri daha ender görülen bir hastalık olduğunu ve kanserli 100 kadından sadece 5’inde görüldüğünü dile getirdi. Kaynak