Stres kanser tedavisinde başarıyı düşürüyor

13. Dünya Psikoonkoloji Kongresi’ne katılan uzmanlar, kanser tedavisinde moral ve psikolojik desteğin çok önemli olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.

kanser psikoloji.widec İSTANBUL – Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Spiegel, yaptıkları laboratuvar araştırmalarında meme kanseri vakalarında kronik stresin tümörü büyüttüğünün ortaya çıktığını söyledi. Spiegel ayrıca, meme kanserlerinde grup terapisinin tedavide başarıyı artırdığına dikkat çekti.

Uluslararası Psikoonkoloji Kongresi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mine Özkan da gelişmekte olan ülkelerde kanserin artışına dikkat çekerek, “Araştırmalar beslenme biçimi, psikolojik sıkıntılar, hareketsiz yaşam, human papiloma virüs, helicobacter pylori gibi tedavi edilmemiş enfeksiyonların gelişmekte olan ülkelerde kanser sayılarını artırdığını göstermektedir. Ayrıca araştırmalar kaliteli uykunun da tedavi başarısında önemli rol oynadığını gösteriyor” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Tıbbi Onkolog Prof. Adnan Aydıner, kanserin bulgularına artık distres yani ruhsal sıkıntının da eklendiğini belirterek “Medikal tedavi sırasında hastanın moral yüksekliği ve yaşama bağlılığı tedavinin seyrini olumlu etkiliyor. Bu noktada psikoonkologların desteği büyük önem taşıyor” dedi.

DEPRESYON BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR
Kanserli hastanın yaşadığı, kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunların bağışıklık sistemini bozarak tedaviye de zarar verdiğini belirten Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan ise şunları söyledi:

“Kanseri tedavi ederken hastada ortaya çıkma riski yüksek olan kaygı bozukluğu, depresyon, çöküntü ve beyin işlev bozukluğunu da tedavi etmek gerekir. Depresyon, kişinin bağışıklık sisteminin çökmesini hızlandırır. Dolayısıyla kişinin tedaviye katılımı bozulur. Bu nedenle psiko-onkolojik tedavi, genel tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşte kongrede bu tedaviyi gerçekleştiren dünyanın her yerinden hekim ve bilim adamının deneyimlerini ve araştırmalarını paylaşması çok faydalı oldu.”

KANSER HASTASINA ÖNERİLER
Prof. Dr. Sedat Özkan ve Prof. Dr. Mine Özkan, stresin hayatta hep olduğunu ama bazı yöntemlerle stresin yönetilebileceğini belirterek şu önerilerde bulundular:
– Hastalığınla yüzleşmekten kaçınma.
– Umudunu koru.
– Hırs ve nefsini dengelemeye çalış.
– Sınırlarını zorlama.
– Kendinle ve hayatla savaş etme. Yaşamla başa çıkarken sakin olmaya çalış.
– Duygusal destek al.
– Duygularını ifade etmekten çekinme, tepkini kırıcı olmadan ortaya koy.
– Gamdan, üzüntülü ortamlardan uzak durmaya çalış.
– Kendini sev, değerli olduğunun farkında ol.
– Yalnızlığı tercih etme, sevdiklerinle vakit geçirmeye çalış.
– Doğa ile iç içe ol.
– Hayatı pozitif yönleriyle algıla. Yaşama, olaylara, kişilere daha pozitif bak. kaynak