Lösemi Hastası Mustafa’nın Yaşaması İçin İlik Nakli Şart

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gören Mustafa Şimşek’in (25) ailesi ve arkadaşları, Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’da kemik ilik bankası bulunduğunu belirterek, İzmir’de de kemik iliği bankası kurulmasını istedi.

20120506_losemi-hastasi-mustafa-nin-yasamasi-icin-ilik-nakli-sart Mustafa Şimşek’in ailesi, yakınları ve arkadaşları bu soruna dikkat çekmek için Balçova’daki bir alışveriş merkezinin önünden, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kadar yürüdü. Hastanede tedavi gören Mustafa Şimşek de kendisine destek olmak için gelen kalabalığa, hastanenin penceresinden selam vererek teşekkür etti.
Mustafa Şimşek, 8 yıldır kanser tedavisi görüyor. Şimşek’in hastalığının ilk 6 yılı yumuşak deri kanseri olarak gerçekleşirken, son iki yılda ise lösemiye dönüştü.
Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Muzaffer M. Kayhan Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören Şimşek’in hayata tutunmasının tek yolu, uygun bir kemik iliği bulunmasına bağlı. Şimşek’in ailesi bu amaçla mücadele veriyor. Şimşek’in ablası Birsen Şimşek, kardeşinin yaşaması için ilik naklinin şart olduğunu belirterek, "Türkiye’de donör olmak isteyen çok insan var, ancak ilik tarama merkezleri, ilik bankaları çok yetersiz, sadece İstanbul ve Ankara’da var. Hastaneler gönüllü olarak kan alımı yapıyor ama bu da yetersiz kalıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda ciddi adım atması gerekiyor." dedi.
Lösemi hastası Mustafa Şimşek’in ailesi, yakınları ve arkadaşları, Balçova’da bulunan bir alışveriş merkezinin önünden, ellerindeki pankart ve afieşlerle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kadar yürüdü. Grup, yürüyüş boyunca, "Lösemi ölsün, Mustafalar yaşasın" sloganları attı. Mustafa Şimşek’in tedavi gördüğü Onkoloji Hastanesi’nin önünde, grup adına açıklamalarda bulunan Müge Deniz, "2009’da Türkiye’de Kök Hücre Koordinasyon Merkezi kuruldu. Merkezin amacı Türkiye’de sadece 30 bin civarında olan kök hücre bağışçı sayısını ilk etapta 300 ila 500 bine çıkarmak. Türkiye’de iki merkezde (İstanbul ve Ankara) kemik iliği bankası bulunuyor. Diğer illerden kemik iliği için alınan kan numuneleri kargo yoluyla bu merkezlere gönderiliyor. Üniversite hastanelerinden bazıları kan alımını gönüllü olarak yaptıkları için şu an İzmir’de kan alımı yapılamıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’de yeterli altyapı ve uzmanın olmaması üzücü. İzmir’de de kemik iliği bankasının kurulmasını istiyoruz." diye konuştu.
Konuşmanın ardından, Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören Mustafa Şimşek, kendisini desteklemeye ve moral vermeye gelen kalabalık gruba, pencereden el sallayarak selam verdi ve teşekkür etti .kaynak