Köylerde kanser taraması

Ankara Çankaya’da kanser taramalarına ve kanserden korunma için bilinçlendirme eğitimlerine başlandı.

KANSER TARAMA.hlarge ANKARA – Çankaya Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Çankaya’nın farklı mahallelerinde sürdürülen toplum sağlığı çalışmalarının köylerde de devam ettiği anlatıldı.

Belediye ile Ahmet Andiçen Hastanesi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) işbirliğinde başlatılan kansere karşı bilgilendirme programlarının, Çankaya’ya yeni bağlanan mahallelerde sürdüğü belirtilen açıklamada, mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği eğitimlerin yeni ayağının Yaylaköy olduğu kaydedildi. Açıklamada, kadın ve erkeklere yönelik iki ayrı oturumda düzenlenen eğitimin ilk oturumunda kadınlarda en sık görülen ve erken teşhisi mümkün olan iki kanser türünden; meme ve rahim ağzı kanserinden bahsedildiği belirtildi.

Her iki kanser türünü tetikleyen durumların ve bu tür kanserlerden korunmanın yöntemlerinin de anlatıldığı eğitimde kadınlara ayrıca kendi kendine meme muayenesi öğretildiği ve maket üzerinde uygulama yaptırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, eğitimin ikinci oturumunda erkeklere yönelik bilgilendirme yapıldığı, özellikle 50–70 yaş arasındaki erkeklerde görülen prostat kanserine karşı alınması gereken önlemlerin anlatıldığı aktarıldı.
ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI YAPILACAK
Çankaya Belediyesi ve KETEM arasındaki işbirliği uyarınca bilgilendirme eğitimleri düzenlenen köylerde yaşayanların ücretsiz sağlık taramalarının da gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, Çankaya Belediyesi tarafından sağlanan bir servis aracıyla Ahmet Andiçen Hastanesi’ne getirilecek olan vatandaşların, kan örneklerinin alınıp teşhise yönelik testleri ve genel sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra aynı araçla evlerine dönecekleri kaydedildi.

Açıklamada, yapılan testlerin sonuçlarının, açıklamalarıyla birlikte yine Çankaya Belediyesi Sağlık İşleri ve Sosyal Yardım İşleri müdürlükleri personeli aracılığıyla köylere ulaştırılarak vatandaşlara dağıtılacağı, test sonuçlarına göre daha ileri düzeyde bir tedavi alması gerekenlerin tedavilerine de başlanacağı belirtildi.kaynak