Kocaeli Kemik İliği Naklinin Merkezi Oluyor

Anadolu Sağlık Merkezi Kemik İliği Merkezi Direktörü Prof.Dr.Zafer Gülbaş, "11 milyon dolarlık yatırımla kemik iliği merkezimizi 1,5 yıl önce faaliyet geçirdik ve ve şu ana kadar 181 nakil yaptık" dedi.

images78n Anadolu Sağlık Merkezi Kemik İliği Merkezi Direktörü Prof. Dr. Zafer Gülbaş, "11 milyon dolarlık yatırımla kemik iliği merkezimizi 1,5 yıl önce faaliyet geçirdik ve ve şu ana kadar 181 nakil yaptık" dedi.
Gülbaş, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu Sağlık Merkezi’nin bu yıl 14’üncüsünü düzenleyeceği "Kemik İliği Naklinde Son Gelişmeler" konulu uluslararası konferansına yerli ve yabancı bilim adamlarının katılacağını söyledi.
Konferansın amacının kemik iliği tedavisindeki gelişmelerin takip edilip, bilgi ve tecrübe paylaşımı olduğunu ifade eden Gülbaş, çok fazla katılımın olacağı konferansın yarın başlayacağını vurguladı.
Kemik iliği naklinin dünyada yeni gelişen bir konu olduğunu ifade eden Gülbaş, şöyle devam etti:
"Diğer bir konu da kanser kök hücresi. Bu da yeni bir gelişme. Kanser kök hücresiyle allojenik haploidentik nakil dediğimiz kısmi uyumlu aile fertlerinden nakil birbirini tamamlayan iki kavram. Kanser kök hücresi vücudumuzu kök hücreler yapıyor, organları da kök hücreler oluşturuyor. Eğer kontrolünü kaybederlerse organlarda kanser oluşturuyorlar. Kanseri düzeltebilmek için kanser kök hücresinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Kanserin kökünü kazıyabilmek, kanser kök hücresinin tedavisiyle mümkün. Kanserin kök hücresinin tedavisi için birçok ilaç ve yöntem araştırılıyor ama şu anda ilaçlardan kanser kök hücresini tedavi edecek bir yere ulaşamamış durumdayız."
Kanser kök hücresinin tedavisinde hematolojik kanserlerin bir model olduğunu belirten Gülbaş, "Biz hematolojik kanserlerdeki kanser kök hücresiyle uğraşıyoruz. Bunları tedavi ettiğimiz zaman burada elde ettiğimiz neticeler diğer kanser türlerin tedavisinde kullanılacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde kanser kök hücresini yok etme konusunda önemli sonuçlara ulaşılacağını düşünüyorum" dedi.
Prof. Dr. Gülbaş, kanser kök hücresini ortadan kaldıracak şu anda bilinen tek tedavinin kök hücre nakli olduğunu, bunun da hematolojik hastalarda uygulandığını bildirdi.
Anadolu Sağlık Merkezi’nin bu konuda kısa bir sürede önemli bir mesafe katettiğini vurgulayan Gülbaş, "11 milyon dolarlık yatırımla kemik iliği merkezimizi 1,5 yıl önce faaliyet geçirdik ve ve şu ana kadar 181 nakil yaptık. Bu konudaki yatırımlarımız devam ediyor" diye konuştu.
Gülbaş, Türkiye’de Ankara, İstanbul ve Kayseri’de büyük kemik iliği merkezleri olduğuna dikkati çekerek, toplam sayısının ise 35 olduğunu, buralara başvuran hastaların yüzde 10’unun yabancı olduğunu vurguladı.
"Türkiye’de şu anda 3 bin kişi ilik nakline ihtiyaç duyuyor" diyen Gülbaş,
"Türkiye daha önce 500 kişiye nakil yapılır, Sağlık Bakanlığının destekleriyle bu sayı şu anda 2 bine yükseldi. Bu önemli bir gelişmedir. Böyle devam ederse önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm hastalara bu hizmet sunulacaktır" şeklinde konuştu.kaynak