Kanserle savaşmanın 10 yolu

Araştırma sonuçlarına göre kansere yakalanma riskini en aza indirmek için hayat biçimimizde ve alışkanlıklarımızda yapacağımız bazı küçük değişiklikler çok işe yarıyor.

mutlu_glr Genetik ve aile hikayesi kanserin en önemli risk faktörlerinden. Bunları değiştirmek mümkün değil. Ancak yaşam tarzını, alışkanlıkları değiştirerek uzun ve sağlıklı bir hayat için gerekli şartları yaratmak elimizde.

1. Brokoli yeme alışkanlığı edinin
Çocukken annenizin sebze yemeniz konusunda ısrar etmesinin bir nedeni vardı elbette. Anneler yanılmazlar! Yeni bir araştırmaya göre sebzenin kanser riskini azalttığı kanıtlandı. Brokoli ve diğer sebzeler sülforafan adlı bitkisel kimyasal içerir. Araştırmacılar bu sülforafanın hedefleri seçerek kanser hücrelerini öldürdüğünü, sağlıklı hücrelere dokunmadığını buldular. Dolayısıyla brokoliyi hayatınızdan çıkarmayın.

2. Mutlu bir evlilik yapın ya da mutlu evliliğinizi sürdürün
Evlilik ya da sevdiğiniz insanla beraberlik, kanserle savaşta en büyük desteklerden birini sağlar size. Amerika’da kolon kanserinin her evresinden kadın ve erkekler üzerinde yapılan en son araştırma, mutlu bir ilişkinin, hayatta kalma şansını artırdığını gösterdi. Eşli hastaların ölüm riskleri yüzde 14 daha düşük çıktı. Evli çiftlerin hastalıklarının erken evrede teşhis edildiği ve hastalığın tedavisi konusunda çok daha istekli oldukları görüldü.

3. Maydanoz kemirin
Her ne kadar maydanoz çoğu insan için mezelerin ya da yemek tabaklarının dekoratif malzemesi gibi kullanılsa da hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir kanser araştırmasına göre maydanozun içinde bulunan “apigenin” maddesi meme kanseri hücrelerinin yayılmasını ve çoğalmasını önlüyor.
Apigenin aynı zamanda kereviz, elma, portakal ve kuruyemişlerde bulunuyor. Dolayısıyla her gün meyve ve bir parça maydanoz yemek kanser riskini sizden uzak tutmaya yardım eder. Üstelik maydanozun bonus etkisi de nefesi ferahlatması.

4. Kilolarla mücadele edin
Pantolonlarınızın içine girebilme yeteneğinize göre kilo alıp almadığınızı kontrol altında tutun. Böyle bir sorun varsa ekstradan birkaç kilo vermek kanser riskini azaltır, unutmayın.
Uzmanlar önemli olanın bulunduğunuz kilo değil, vücut kitle endeksi olduğunu söylüyorlar. Kanser riskini asıl artıranın vücut kitle endeksinin yüksekliği olduğunu belirtiyorlar.

5. Kahve yudumlayın
Sabah içtiğiniz kahve, sadece sizi gün boyu şen ve enerjik tutmaya yaramaz, aynı zamanda sizi cilt kanserinden de korur. Yapılan son araştırma, kafeinin cilt kanserine karşı en etkili silah olduğunu gösterdi.
Kafein, güneş ışınlarının zarar verdiği deri hücrelerinin çoğalmasında önemli rol oynayan ATR proteininin etkisizleşmesinde rol oynuyor. Yapılan çalışmaya göre her gün kahve içen kadınlarda kafeinin, non-melanom cilt kanseri riskini yüzde 11 oranında azalttığı görüldü. Günde altı ya da daha fazla fincan kahve içen kadınlarda ise riskin yüzde 30 oranında düştüğü gözlendi. Ayrıca kafeinin UV ışınlarının zararlı etkilerini ortadan kaldırması da ekstra katkısı.

6. Bol bol güneş koruyucu sürün
Cilt kanseri çok yaygın bir kanser türü olmasının yanı sıra en önlenebilir kanserdir de. Mümkün olduğunca direk güneş ışığına maruz kalmaktan sakınmak, güneş altındayken en az 30 SPF güneş kremi kullanmak, şapka kullanmak gerekir.
Güneşlenmek, cilt kanserine yakalanma riskini otomatikman yükseltir. Dolayısıyla güneş banyosundan ve her ne kadar size ticari amaçla güvenli olduğunu söyleseler de solaryumdan uzak durmalısınız.

7. Daha fazla uyuyun
Yeterince uyku uyumuyorsanız obezite, kalp hastalıkları ve diyabet riskinizi yükseltirsiniz. Yetersiz uykunun özellikle kolon kanseri riskini artırdığını son yapılan araştırmalar ortaya koydu.
Araştırmacılar, gece altı saatten daha az uyku uyumanın, en az yedi saat uyuyabilenlere kıyasla kalın bağırsak adenomları riskini yüzde 50 artırdığını buldu. Adenomlar (bezsel kökenli olan veya bezsel bir yapıda meydana gelen iyicil tümör) kanser tümörlerinin öncüsüdür. Tedavi edilmezse kanserli tümöre dönüşebilir.

8. Yeterince D vitamini alın
Vitamin kemik sağlığını destekler. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonu ve kanseri riskini etkileme açısından da kritik bir rolü var gibi görünüyor.
Amerika’da yapılan yeni bir çalışma, kanser hastalarının yüzde 77’sinde D vitamini seviyesinin düşük olduğunu gösterdi. Uzmanlar, "D vitamini ile kanser arasında bir ilişki bulunabilir ama neden ve etki konusunda net bir bilgimiz henüz yok" diyorlar. Yani "D vitamini azlığı kansere neden olur" demiyorlar. Ama vücuda balık, yumurta, süt gibi gıdalardan ve 10 dakika güneş ışığı alarak D vitamini sağlamanın pek çok yararı olduğunu belirtiyorlar.

sigara_glr1 9. Sigara dumanını yok edin
Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen yok artık. Bunu bir kez de biz hatırlatmış olalım. Uzmanlar sigara dumanının vücuttaki bütün organlara zarar verdiğini; akciğer, yemek borusu, böbrek, mesane ve rahim ağzı dahil pek çok kansere yol açtığını söylüyorlar.
"Sigarayı bırakmak hayatınızı kurtarır" demek çok da abartılı olmaz. Bu alışkanlıktan vazgeçmek tek başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz bir şeyse profesyonel destek almayı deneyin.

10. Spora zaman ayırın
Ayağınıza spor ayakkabılarınızı çekip kendinizi koşu bandının üzerine atmak küçüksenmeyecek derecede kanser riskini azaltan bir eylem.
Hollanda’da kadınlar üzerinde yapılan bir kanser araştırmasına göre, fiziksel aktivitede bulunan kadınlarda hiç spor yapmayanlara oranla meme kanserine yakalanma riski yüzde 39 daha az.
Egzersiz sadece kanser riskini azaltmakla kalmıyor, enerjinizi destekliyor ve sağlıklı kiloda kalmanıza yardım ediyor.kaynak