Kanserden korkma, geç kalmaktan kork!

Korkuyoruz ama gerekeni yapmıyoruz!

3 (8) Bir araştırma, kanser olmaktan korkulduğunu, ancak risk grubundaki kişilerin gerekli kanser taramalarının yaptırılmadığını ortaya koydu.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Aydın, yaptığı açıklamada, Dr. Gülşah Bayçelebi’nin uzmanlık tezi olarak Trabzon merkez ve ilçelerinde 4 bin 282’si kadın, 922’si erkek olmak üzere toplam 5 bin 204 kişi ile görüşerek, insanların kansere önlem olarak tarama yaptırıp yaptırmadıklarını araştırdığını söyledi.
Taramaları faydalı olduğu yönünde kesin kanıt bulunan meme, bağırsak, prostat ve rahim ağzı kanserine yönelik yapılan araştırmanın, 2010 yılının ilk aylarında başladığını ve yeni sonuçlandığını belirten Prof. Dr. Aydın, ”Toplam 4 bin 282 kadının katıldığı meme kanseri tarama oranları kadınların yüzde 23’ünün kendi kendine meme muayenesini bildiğini ve yaptığını gösteriyor. Yüzde 10’u doktora meme muayenesi, yüzde 8’i ise mamografi-meme ultrasonagrafisi (USG) yaptırmış” dedi.
Prof. Dr. Aydın, meme kanseri tarama oranlarının Batı Avrupa, İskandinav ülkeleri ve ABD’ye göre düşük olduğunu ifade ederek, ”Bu oranların daha yükseltilmesi gerekir. Çünkü meme kanserinin erken teşhisi eşittir yüzde 100 şifadır. Hatta erken teşhis sayesinde insanlar memesini de kaybetmez” diye konuştu.
Kolorektal kanserler denilen bağırsak kanserleri taramasına ise söz konusu kadınlarla birlikte 922 erkeğin de katıldığını vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:
”Kadınların yüzde 3’ü rektosigmoidoskopi (bağırsaklara aletle bakma tetkiki) yaptırmış. Erkeklerin yüzde 5’i rektosigmoidoskopi yaptırmış. Bu kanser türüne ilişkin yapılan tarama oranları da çok düşük. Toplumda bunun çok daha yükseltilmesi lazım. Bu da yine meme kanseri gibi erken yakalandığı zaman hiçbir kuşkuya gerek kalmadan yüzde yüz tedavi edilecek bir hastalık ama insanların buna duyarlılık gösterip, erken tanı için tarama yaptırması gerekir.”
ERKEN TANI ÖNEMLİ
Prof. Dr. Fazıl Aydın, tarama programlarının amacının, erken tanıya ulaşıp, kanseri olabilecek en erken evrede yakalayıp kesin tedavisini sağlayarak kanser ölümlerini azaltmak olduğunu söyledi.
Ancak bir kanseri erken yakalayabilmek için binlerce hastaya tarama testi yapmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, ”Tarama programları ile kanser ölümlerinin azaldığı kanıtlanamayan kanserlerde de erken tanı son derece önemlidir. Erken tanı için tarama programlarından daha da önemlisi kanser alarm belirtileri durumunda hekime başvurmaktır” dedi.
Prof. Dr. Fazıl Aydın, Doğu Karadeniz yöresinde kanserin çok dillendirildiğini ve Çernobil nedeniyle korkulduğuna dikkati çekti.
Medya ve sanat çevrelerinin bu duruma ilgi gösterdiğini ve kanserin çok arttığını ve artacağını öne sürdüklerini ifade eden Prof. Dr. Aydın, ”Ama bilimsel veriler bunu desteklemedi ve çok şükür ki korkulduğu gibi kanser artmadı. Bu kadar bölgede kansere karşı konuşulmasına rağmen, halkın tarama oranlarının düşük olduğu görülüyor” diye konuştu.
İnsanların erken tanının gerekliliği bilincine ulaşmasının önemli olduğunu vurgulayan aydın, ”Bu bilinci yakalayıp tarama testlerini risk gruplarının yaptırması lazım. O zaman kanser ölümleri düşüyor. Araştırmalar erken tanının meme, bağırsak, rahim ağzı ve prostat kanserinde ölümleri büyük oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle dünyada sağlık kuruluşları tarafından tüm insanlara tarama programları öneriliyor” dedi.kaynak