Kanser hücrelerini öldüren teknoloji!

85241Nanoteknoloji sağlıklı dokulara zarar vermeden kanser hücrelerini öldürüyor.

Bu teknik nano borucuklar olarak adlandırılan mikroskobik sentetik çubukların kanser hücrelerinin içine sokulması şeklinde çalışıyor.
Bu çubuklar yakın kızılötesi bir ışın ile ısıtıldığından hücreyi öldürüyor ancak çubuklar hiçbir şekilde hasar görmüyor.
Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ayrıntılarıyla bu tekniği ortaya koyuyor.
Araştırmacı Dr. Hongjie Dai “ Tıptaki uzun süreli sorunlardan birisi sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin nasıl yok edilebileceğidir. Standart kemoterapi hem kanser hücrelerini hem de normal hücreleri eşit ölçüde yok etmektedir. Bu nedenle hastaların çoğu zaman saçları dökülür ve daha bir çok yan etkiye maruz kalırlar. Bu nedenle kanser hücrelerini seçerek öldüren bir teknoloji bizim için büyük bir nimettir,” diyerek nano teknolojinin hayatımıza ne kadar büyük bir fayda sağlayacağını belirtiyor.
Bu ekip tarafından kullanılan nano borucuklar normal bir DNA molekülünün yarısı büyüklükte. Bu nedenle bir hücrenin içerisinde binlerce nano borucuk yerleştirilebiliyor.
Normal şartlar altında yakın kızılötesi ışın vücuttan geçip gidiyor ve hiçbir zarar vermiyor.
Stanford ekibi yakın kızılötesi ışın lazerinin altında karbon nano borucuklarını yerleştirdiğinde yalnıza 2 dakika içerisinde ısılarının 70 C’ye çıktığını gözlemledi.
Ardından bu borucukları hücrelerin içerisine yerleştirdiler ve hücreler lazer ışınlarının neden olduğu ısı ile anında yok edildi.
Dr Dai, “ Bu gerçekten şaşırtıcı ve bir o kadar da kolay oldu,” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.
Bir sonraki aşama bu nano borucukları sağlıklı değil kanser hücrelerine yerleştirmekti. 
Kanser hücrelerinin yüzeyi folat olarak bilinen bir vitamini algılayan reseptörlerle kaplı olması araştırmacıların işini kolaylaştırdı.
Nano borucuklar folat molekülleriyle kaplandı ve bu sayede bu borucuklar sağlıklı hücrelere dokunmadan kanserli hücrelerin içerisine yerleştirildi.
Son aşama olarak lazer ışınları kullanıldı. Sonuç inanılmazdı. Kanserli hücreler ölürken sağlıklı olanlar herhangi bir şekilde zarar görmemişti.
Bu araştırmalar ileriki zamanlarda kansere kesin bir çare getirilebileceğinin umudunu taşıyor. Artık yapılması gereken bu borucukların ve ışınların insan vücudu gibi kompleks bir yapıda ve büyük tümörlere karşı kullanılabilecek düzeye getirilmesi. Bunun için çalışan bilim adamları artık ihtimallerin daha yüksek seviyede olduğunu da vurguluyor.kaynak