Kanser hastasına sıcak uyarısı

Uzmanlara göre sıcakların arttığı bu dönemde kemoterapi gören hastaların dikkat etmesi gereken konular, çok basit olmasına rağmen gerekli önlemler alınmazsa ciddi sorunlar yaratabiliyor.

imagesmn Özellikle alınan kemoterapi ilacına bağlı olmakla beraber çoğu kanser ilacının güneşin cilt üzerindeki leke yapıcı özelliğini arttırabildiğini bu nedenle güneşin dik geldiği saatlerde korunmanın önemli olduğunu belirten Medikal Onkoloji uzmanı Doç.Dr. İbrahim Tek, şunları söyledi:
“Sıcak havalarda baş ve boyun bölgesini korumak için meksika tarzı şapkalar kullanılması, uzun kollu pamuklu tişörtler giyilmesi, 50 koruma faktörlü güneş kremleri ve gözler için de gözlük takılması önerilir. İlaçların vücuttan atılmasında rol alan böbreklerin korunması için ise günlük en az 2,5 3 litre sıvı tüketilmesi gerekmekte. Havaların sıcaklığı nedeniyle vücut ısısı göreceli olarak artabileceğinden, hastalar özellikle tedavilerinden sonraki haftada günde birkaç kez dereceyle ateşlerini ölçmelidirler. Özellikle 38 derece ve üzerindeyse mutlaka kan sayımı yaptırmalıdır. Bu şekilde ölümcül olabilecek enfeksiyonlar önlenebilir.”kaynak