Kanser hastalığının en büyük dostu

Kanser vakalarının yüzde 40’ının sigara, içki, yanlış beslenme ve aşırı kilodan kaynaklanıyor.

sigara_248087 İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkedeki kanser vakalarının yüzde 40’ının sigara, içki, yanlış beslenme ve aşırı kilodan kaynaklandığını ortaya koydu.

İngiliz Kanser Araştırma Merkezi’nin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, kansere sebebiyet veren alışkanlıkların başında sigara geliyor. Ülkedeki erkeklerin yüzde 23’ü, kadınların ise yüzde 15,6’sı sigara sebebiyle kansere yakalanıyor. Araştırmayı yürüten Prof. Max Parkin, kansere sebep olan alışkanlıkları işaret ederek, "Birçok kişi, kanser sebebini doğuştan genlerimizde bulunduğunu ve değiştirilemeyeceğini düşünür. Oysaki kansere sebep olan birçok şey, etki edebileceğimiz kendi alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor." dedi. 
İngiliz Kanser Dergisi’nde de yayınlanan araştırma makalesinde, kanser riskini düşürmek için öncelikle sigara ve içkinin bırakılası, yeme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve bolca taze meyve-sebze yenilmesi öneriliyor. Araştırma ayrıca, erkeklerde taze meyve-sebze yeme eksikliğinin, kadınlarda ise aşırı kiloların kanser riskini arttırdığını ortaya koyuyor. Özellikle erkeklerin kanseri engellemesinde meyve-sebze yemenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Parkin, "Meyve-sebze tüketiminin kanseri önlemede bu denli büyük bir öneme sahip olacağını sanmıyorduk." diye konuştu. Meslek, yaşanan şehir, alışkanlıklar gibi 14 farklı yaşam biçimi ve çevre faktörünün İngiltere’deki 134 bin kanser vakasında etkili olduğu belirtilen araştırmada, bu vakaların yüzde 34’ünde sigara, içki, aşırı kilo ve meyve-sebze tüketim eksikliğinin görüldüğü belirtildi.kaynak