Kanser değil ama teşhisi öldürüyor

Kanser teşhisinden hemen sonra hastaların intihar etme ve kalp krizi geçirme riskinin büyük oranda arttığı belirlendi.

file.ashx İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, 500 binine kanser teşhisi konulan 6 milyondan fazla İsveçli’nin sağlık durumu incelendi.
Kansere yakalananların çok azı teşhisten hemen sonra intihar etse de, teşhisi izleyen ilk hafta intihar riskinin kanser hastası olmayanlardan 12 kat fazla olduğu görüldü.
Hastaların kalp-damar hastalıklarından ölme riskinin teşhisten sonraki ilk hafta diğer kişilerden 6, ilk ay 3 kat fazla olduğu belirlendi. Risklerin akciğer ya da pankreas gibi en tehlikeli kanser türlerine yakalananlarda daha fazla olduğu belirtildi.
"New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları risklerin kademeli olarak azaldığını vurguladı.
Araştırmacılar, bu durumun intihar ve kalp krizi geçirme ya da kalp-damar hastalıklarından ölüm riskinin artmasının, kanserin ilerlemesine ya da tedaviye bağlı duygusal veya fiziksel acıdan çok teşhise bağlı olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.
Daha önceki araştırmalar, kanser hastalarının intihar etme ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin genellikle fiziksel olarak zor tedaviye bağlı olduğunu göstermişti.kaynak