Hematolojik Kanserli Hastalar Ve Yakınlarını Bilgilendirme

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, "Alternatif tedavi denerek, kanıtı olmayan ürünlerle hastaların hakkı gasp ediliyor" dedi

images Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kanserli hastaların en çok suistimal edildiği konunun, alternatif tedavi olduğunu belirterek, "kanıtı olmayan ürünlerle hastaların hakkı gasp ediliyor" dedi.
Türk Hematoloji Derneği’nin sosyal sorumluluk projesi olarak "Hasta ve Hasta Yakınlarına Yönelik Hematolojik Kanserler Bilgilendirme Toplantısı" (HALKHEP) Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda yapıldı.
Toplantıya ilişkin açıklama yapan Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, gelecek yıllarda kan kanserli hasta sayısının artacağını, bunun nedeninin de yaşam süresinin artması ve çevresel faktörler olduğunu söyledi. Son olarak Japonya’da yaşanan deprem sonrası meydana gelen nükleer kaza gibi birçok olayın gelecekte de gerçekleşme ihtimalinin bulunduğunu ifade eden Özcan, çevre duyarlılığının bu konuda büyük önem taşıdığına dikkati çekti.
Kan kanseri oluşumunun önlenmesine yönelik çabaların artırılması gerektiğini de ifade eden Özcan, bu noktada insan sağlığına zararlı kimyasalların kullanımının önlenmesinin gerekli olduğunu bildirdi.
Toplantının hastalığı önlenemeyen Hematolojik kanserlilerle yakınları için düzenlendiğini anımsatan Özcan, toplantıda hastalarla yakınlarına hastalıkla savaşırken, karşılaşacakları zorlukların, beslenmenin ve zararlı şeylerden nasıl korunulacağının anlatıldığını belirtti.
Özcan, bu tür hastalara yönelik kanıtı olmayan tedavi yöntemlerinin bazı kötü niyetli kişiler tarafından pazarlanmak istendiğini dile getirerek şunları söyledi:
"Hastaların en çok suistimal edildiği konu alternatif tedavi. Bu pazar, sanıldığının daha ötesinde bir büyüklüğe sahip. Çünkü kayıt altına alınamıyor. Kanıtı olmayan ürünlerle hastaların hakkı gasp ediliyor. "
Prof. Dr. Muhit Özcan, kanser hastalarının doğru beslenmesinin tedavide büyük önem taşıdığını belirterek, bu hastaların ayrıca enfeksiyondan korunmasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.
Özcan, "Normal insanlarda boğaz ağrısı yapan bir mikrop, bu hastaları 6 saatte öldürebiliyor. Bu nedenle hastaların doğru bilgilenmesi çok önemli" ifadelerini kullandı.
Kanser hastalarına psikolojik destek verilmesinin de büyük önem taşıdığını, hastalıktan sadece bu hastaların değil, ailelerinin de çok etkilendiğini ifade eden Özcan, hastaların kendi aralarında sosyal gruplar oluşturması gerektiğini sözlerine ekledi.kaynak