Doğa manzarası kanser hastalarında ağrıyı azaltıyor

44352430 Günlük yaşamlarında dayanılmaz ağrı verici tedavilere katlanan kanser hastalarının çektikleri ağrılar artık bir parça da olsa azalıyor.

BBC’de yer alan habere göre, Johns Hopkins Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, kırsal yaşamı betimleyen manzara resimlerinin birçok kanser hastasının ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu belirlediler.

Hastalara kanser tedavisinin ağrılı şekli olarak bilinen kemik iliği aspirasyonu ve biyopsi (BMAB) gibi testler uygulayan araştırmacılar, büyük bir iğneyi pelvik kemiğinin arkasına batırıp kemik iliği çektiler. Bu işlem bazen 10 dakika sürebiliyor ve sadece lokal anestezi kullanılarak yapılıyor.

Araştırmacılar, BMAB gibi ağrılı prosedürleri daha katlanılır hale getirmenin ucuz yolunu bulmayı umuyorlar. Bu prosedürleri doğaya ait sesler eşliğinde doğa manzarası ve trafik gürültüsü eşliğinde şehir manzarası kullanarak uyguladılar. İşlem boyunca ağrının şiddetini ölçen araştırmacılar, şelalelerin yer aldığı doğa manzaralarını izleyen ve kuş seslerini dinleyen hastaların ağrılarında önemli sayılabilecek azalma olduğunu belirlediler.

Buna karşılık, şehir hayatına dair manzaraları izleyen ve trafik gürültüsünü duyan hastalarda ise hiçbir etki görülmediği, hastaların işlemi ağrı verici buldukları kaydedildi. kaynak