Agresifler kanserle daha zor mücadele ediyor

Alanında uzman 13 isim bir araya geldi, kansere savaş açtı. Kansere Çözüm Var! adlı kitapta uzmanlar tavuktan kavun karpuza, havuç suyundan güneşe ve balığa her şey hakkında uyarılarda bulunuyor.

 

3 (165) Kanser son yıllarda en sık rastlanan hastalıklardan biri. Farklı tedavilerin geliştirilmesi, yeni yöntemlerin bulunması ve beslenmenin de öneminin anlaşılması bu konuda pek çok kitabın da yayınlanmasını sağlıyor. Geçen hafta Hayykitap’tan çıkan Kansere Çözüm Var! adlı kitap da bunlardan biri. Kansere tüm alanlarda savaş açan kitapta onkologdan beslenme uzmanına, iç hastalıkları ve kardiyoloji hekiminden göğüs hastalıklarına 13 uzmanın kurtuluş reçetelerine yer veriliyor. O isimler arasında Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Dr. Yavuz Dizdar, Prof. Dr. Ahmet  Aydın gibi isimler yer alıyor. 

Beyinde başlıyor ve bitiyor 

Kanserden koruyucu yaşam reçetelerinden tedavide izlenecek adımlara kadar pek çok detayın paylaşıldığı kitap, aynı zamanda tamamlayıcı önlemlerle ilgili son derece somut ve uygulanabilir reçeteler sunuyor. Kitapta Türkiye’nin kanserle nasıl mücadele ettiğine değinen Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, agresif insanların kanserle daha zor mücadele ettiğine dikkat çekiyor: “Agresifler etraflarındaki her şeye takılabiliyor. Ama kanserleri de onlara öyle bir ters bakıyor ki neye uğradıklarını şaşırıyorlar ve ne yapsak durmuyor o kanser! Kanser önce beyinde başlıyor ve beyinde tedavi ediliyor. Bu yüzden pozitif enerji önemli. Erkeklerde en çok akciğer, prostat ve mesane kanserine rastlanıyor. Kadınlarda ise ilk sırada meme kanseri yer alıyor. Son yıllarda çocuklarda beyin tümörleri artıyor. Kanser söz konusu olunca genellikle gıdalar devreye giriyor. Son zamanlarda balıkların kanser riski taşıdığı söylense de kefal ve midye hariç tüm balıklar güvenli. Türkiye’nin çevresinde risk taşıyan bir balık yok.” ASLI GÜR

‘Serbest dolaşan özgür tavuk’ yiyin

Zeytinyağı hem cildi nemlendiriyor hem cilt kanserinden koruyor. 

Kolon kanserinden korunmak için meyve ve sebzeleri suyunu sıkmadan, posalı olarak tüketin; günde bir iki avuç yer fıstığı yiyin. 

Beta karotenler cilt kanserinden korunmak için faydalı. Günde bir bardak domates, yarım bardak havuç suyu veya havuç salatası tüketilmesi cilt kanserinden korur. 

D vitamininin antikanser özelliği var. Bu yüzden çocukları bol bol güneşlendirin. Ancak güneşin yoğun olduğu saatlerde fazla temas ettirmeyin. 

Marketlerde satılan tavukları tüketmeyin, serbest dolaşan özgür tavukları (köy tavuğu) yiyin. *Kanserden korunmak için ekmek, hamur işi, şeker, çikolata, her türlü tatlı, süt tozu, krema ve hazır sosları evinize sokmayın.

Yemeklerinizi yüksek ısıda pişirmeyin. 

Kavun karpuz gibi fazla miktarda şeker içeren meyvelerden uzak durun.

Süt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar prostat kanserinden korumuyor. Hatta uygun süt ya da süt ürünleri kullanılmadığında zararlı bile olabiliyor. Fazla kalsiyum prostat kanseri yapabilir. *Kansere karşı yararlı gıdaların başında sarımsak, soğan, brokoli, lahana, domates, biber, portakal, limon, kırmızı renkli meyveler, tam tahıllar geliyor.kaynak