15 kişi yarı uyumlu ilikle hayata döndü

Antalya’da bazı kanser türleri nedeniyle yaşama şansı kalmayan 30 hastanın 15’i nakledilen yarı uyumlu ilikle yaşama tutundu.

5kemik-iligi-nakli.hmedium ANTALYA – ABD’de 1998 yılından bu yana yapılmasına rağmen başarısı 2010 yılında rapor edilen yarı uyumlu ilik nakli, tekrarlayan lösemi ve yüksek riskli lenfoma nedeniyle acil nakile ihtiyaç duyanlar için umut oldu.

Medical Park Antalya Hastanesi’nde, akrabaları arasında tam uyumlu vericisi ve beklemek için zamanı olmayan 30 hastaya yarı uyumlu ilik nakli yapıldı. Nakiller, ilik nakli olmazsa yaşama şansı bulunmayan hastaların yarısını hayata döndürdü.

Hastanenin Onkoloji ve Stem Hücre Transplantasyon Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Yener Koç, ilik nakline ihtiyaç duyan ve aileden tam uyumlu vericisi olmayan hastalar için yurt içi ve yurt dışındaki ilik bankalarına başvurduklarını söyledi. Genellikle Almanya ya da ABD’den ilik bulmaya çalıştıklarını dile getiren Koç, akraba dışı iliğin bulunma süresinin ortalama 9 ay olduğunu ve hastaların ancak yüzde 25’inin aranılan iliği bulabildiklerin ifade etti.

Bazı kanser türlerinde hastaların bu süreyi bekleme şansı olmadığını vurgulayan Koç, örneğin akut lösemi hastalarında standart tedavinin ardından hemen ilik nakli yapılmazsa tekrarlama oranının çok yüksek olduğunu kaydetti. Prof. Koç, ilik naklinin en geç 2-3 ay içinde yapılması gerektiğini söyledi.

Kontrol altında olmayan lösemilerde ortalama yaşam süresinin aylarla ölçüldüğüne işaret eden Koç, ”Tekrarlayan lösemide ortalama yaşam 6-9 ay” diye konuştu.

ABD’de 5 yıl süreyle yarı uyumlu ilik nakli yapan ekibin 2010 yılında yayımladığı araştırmasında yüzde 55 başarı rapor ettiğini dile getiren Prof. Dr. Koç, ”Bu yöntem 1998 yılından bu yana yapılıyordu ancak ABD’deki ekip yarı uyumlu nakillerin yüzde 55 başarıyla yapılabileceğini dünyaya gösterdi” dedi.

“30 HASTAYA YARI UYUMLU İLİK NAKLİ YAPTIK”
Yayımlanan araştırmanın ardından 2010 yılının Nisan ayında Türkiye’de ilk kez yarı uyumlu ilik nakillerine başladıklarını belirten Koç, şunları söyledi: ”Bunlar vericisi olmayan ve hastalığın aciliyeti nedeniyle yurt dışından ilik getirilmesini bekleyemeyen kişiler. İki yılda tam uyumlu vericisi olmayan 30 hastaya yarı uyumlu ilik nakli yaptık. Hastalarımızın 15 tanesi hayatta. ABD’de uygulanan ilik nakli yöntemini burada başarıyla uygulayabildiğimiz için mutluyuz. ABD’de bu ilik naklini bulan doktorlar 6 ay sonra hastaların yüzde 60’ı yaşıyorsa bunu başarı olarak kayda geçiyorlar. Hedefleri 6 ay sonraki yaşamı yüzde 60 uzatmak. Bu nakiller akraba dışı veya bankalardan ilik bulamayan, hastalığı nedeniyle acil tedavi gereken kişilere yeni bir ümit, hayatta kalma şansı verecek.”

KUZEN İLİĞİ İLE ‘İKİNCİ HAYAT’
Yarı uyumlu nakil yapılan hastalardan birinin de akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastası Füsun Bilgin (43) olduğunu belirten Koç, akut löseminin tedavi edilmediği durumda haftalar içinde ölüme neden olduğunu söyledi. Bilgin’in hastalığının bir alt grup olan Philadelphia pozitif olduğuna işaret eden Koç, ”Philadelphia pozitif olmak kötü bir gene sahip olmak anlamına geliyor. İlaçla yok edilmesi mümkün değil. Sadece ilik nakli olanlar yaşayabiliyor. İlik naklinin işe yaraması için de standart tedavinin ardından 2-3 ay içinde yapılması gerekiyor” dedi.

Füsun Bilgin’in aileden tam uyumlu vericisi olmadığını kaydeden Koç, bu nedenle kuzeninden alınan yarı uyumlu kemik iliğinin nakledildiğini bildirdi. Bilgin’in ilik naklinin üzerinden 6 ay geçtiğini dile getiren Koç, hastanın iyileştiğini söyledi. Koç, ”Füsun hanımın artık gözle görülür bir hastalığı yok. Bir milyonda bir lösemi hücresini bile yakalayan DNA testlerimiz var ve Füsun hanımın gen testleri negatif. Kemik iliği normal. Bu bir ilik naklinde elde edilecek en iyi başarıdır” diye konuştu.

GRİP BELİRTİLERİYLE ORTAYA ÇIKTI
Füsun Bilgin de ilk olarak grip olduğu için doktora başvurduğunu söyledi. Grip nedeniyle yapılan kontrollerde tüm değerlerinin normal çıktığını anlatan Bilgin, 20 gün geçmesine rağmen iyileşemeyince yeniden doktora başvurduğunu kaydetti. Yapılan tahlillerde beyaz kan hücrelerinin aşırı derecede yüksek çıkması üzerine hastalığının teşhis edildiğini belirten Bilgin, ailesinde kanser öyküsü olmadığını ifade etti. Gördüğü standart tedavinin ardından doktorların ilik nakli olması gerektiğini söylediklerini anlatan Bilgin, akrabaları arasında tam uyumlu verici bulamadığını dile getirdi.

Bekleyecek zamanı olmaması nedeniyle Yener Koç’a yönlendirildiğini ifade eden Bilgin, kuzeni Ercan Büyükerman’dan yarı uyumlu nakil yapıldığını belirtti. Bilgin, ”Sonuç gayet güzel. Nakilden sonra bir sıkıntı yaşamadım. 33 yaşında birinden ilik aldım ve gençleştim. İyileşeceğime başından bu yana inanmıştım” dedi. kaynak