Göğüs kanserine aşı umudu

Doç. Dr. Ömer Bender, önemli açıklamalarda bulundu…

images Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Ömer Bender, meme kanserine “rahim kanserine neden olan HPV virüsünün yol açabileceği ve meme kanserinin de aşıyla önlenebileceği’’ varsayımıyla başladığı çalışmasıyla ABD’ den ödül aldı.
20 bin dolar kazandı
Bender, “Kalifornia Üniversitesine bağlı çalışan Dr. Susan Love Araştırma Vakfı bu ko nuda önemli çalışmalar yapıyor. Meme kanseriyle ilgili düzenledikleri çalışmaya ben de projemi gönder dim. 10 proje arasından birinci seçilerek en büyük para ödülü olan 20 bin doları almaya hak kazandım” dedi.
Projeye destek
Çoğu kadının rahim ve meme kanseriyle hayatının bir döneminde karşılaşabildiğini belirten Bender, sözlerine şöyle devam etti: “Rahim kanserine HPV virüsü sebep oluyor. Rahim kanserini aşıyla önlemek mümkün. Aynı olayın memede de olabileceği varsayımıyla bu projeyi hazırladık. Eğer meme dokusunda da aynı virüsü saptayabilirsek, aşıyla meme kanseri oranını düşüre biliriz.”
Bender dünyada bu ko nu hakkında çok fazla çalışma olmadığını pek çok bi lim adam ının da pro – jelerini desteklediğini sözlerine ekledi.kaynak