Depresyondan Kurtulmanın Yolları

BXP53025Depresyondan Kurtulmak

Bütün kanser hastalarında görülmemekle birlikte kanser teşhisi konulmuş hastaların çoğunda depresyon şikayetiyle karşılaşmak mümkündür. Depresyon, depresif bir ruh halinde olma, sevilen şeylere ve aktivitelere ilgi duymama, umutsuzluk hissi, uykusuzluk yada çok uyuma ve/veya intihara teşebbüs ile tanımlanır. Depresyon kanserle yaşamın normal bir sonucu olarak göz ardı edilmemelidir. Depresyonla savaşmak tedavi sürecinizde öncelikli olmalıdır.
Depresyon beslenme alışkanlığının zayıflamasına, ilaç tedavi programınıza bağlı kalamamaya, mantıksız düşünmeye ve bağışıklık sisteminizin bozulmasına yol açabilir. Depresyonla savaşmak için çeşitli yöntemler bulmak tedavinizin olumlu ilerlemesine yardımcı olur ve yaşam kalitenizi yükseltir. Eğer bunu kendi başınıza yapamıyorsanız doktorunuzla konuşun.
İyileşme sürecinizin sizin kontrolünüz altında olduğunu hatırlayın. Hayatınızın bu döneminde iyi hissetmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Aktif olarak şu anda bu bilgileri okuyor olmanız bile büyük sayılabilecek bir adımdır.

Aşağıda farklı yöntemler bulabilirsiniz:
– Hastalık Hakkında Bilgi Sahibi Olmak
– Uygulanan Tedaviden ve Kaydedilen Aşamalardan Tatmin Olmak
– Beslenme
– Alkol
– Terapi
– Aile ve Arkadaşlar
– Ruhsal yaşam
– Tıbbi Tedavi

Tedavi ve Tatmin

Uygulanan Tedaviden ve Kaydedilen Aşamalardan Tatmin Olmak

Umutsuzluk hissiyle savaşmak için kendinize takip edeceğiniz bir çizelge oluşturun. Çizelgenizde bulunan bilgiler iyileşme sürecinize yardımcı olacaktır ve bunları günlük olarak kontrol etmek size tatmin duygusu sağlayacaktır. Diyet, egzersiz, doktorla görüşme, eğlence, grup toplantıları, arkadaşları arama, araştırma yapma ve masaj terapileri oluşturduğunuz çizelgede bulunmalıdır.

Alkol

Alkolün depresyon sırasında semptomları daha da azdıracağı dolayısıyla alkol tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Aile ve Arkadaşlar

Her gün bir arkadaşınızla yada ailenizden birisiyle konuşun. Onlar sizin için en çok endişe duyan kişilerdir ve bu türde bir destek depresyondan kurtulmada önemlidir. Telefonda konuşmak, elektronik posta ile haberleşmek yada yüz yüze konuşmak sizi sadece endişelerinizden uzaklaştırmakla kalmaz, ayrıca sorunlarınızı dile getirdiğiniz için sorunlarınızın üstesinden gelebilmenizi sağlar. Başlangıçta aileniz ve arkadaşlarınız size karşı nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler ancak onlarla ne kadar çok konuşursanız durumu o kadar kolaylaştırırsınız.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz depresyondan kurtulmanız için kısa süreli ilaçlar verebilir.

Hastalık Hakkında Bilinçlenmek

Kanser hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Başarılı tedaviler, yeni tedavi yöntemleri ve denenmiş tedaviler konusunda internette araştırma yapın. Durumunuz hakkında çok şey öğrenirseniz doktorunuzu ziyaret ettiğiniz zaman doğru sorular sorabilirsiniz. Sizinle aynı kanser türüne sahip olan diğer hastaların hangi konularda başarılı olduğunu öğrenmeye çalışın.

Evdeki ilaç tedavinizi desteklemek için neler yapabileceğinizi öğrenmeye çalışın. İnternette bulduğunuz bazı bilgileri yorumlamak zor olabilir yada durum size uygun olmayabilir. Bu sebeple bulduğunuz bilgilerin yazıcıdan çıktısını alın ve bulduğunuz şeyler hakkında doktorunuzla görüşün.

Beslenme

Araştırmalara göre B6 vitamini depresyon gibi ruh hali bozukluklarını önlemektedir. Çabuk ve kolay bir şekilde B6 vitamin almak için kahvaltıda aldığınız tahıllara muz ekleyin. Orta büyüklükteki bir muzda yaklaşık olarak 1 miligram B6 vitamini bulunmaktadır. B6 vitamini vücudunuzun yağları, karbonhidratları ve proteinleri parçalamasına yardımcı olur. Kanda alyuvar ve antikor oluşumunun önemli bir parçasını oluşturur. Muza ilave olarak tavuk, domates salçası, tatlı patates, ayçiçeği tohumu ve pek çok kırmızı et B6 vitamini kaynağıdır.
Herhangi bir takviye besin almadan önce aldığınız besinlerin tedavinizle etkileşimi açısından doktorunuza danışın.

Terapi

Kanserle yaşamak kolay değildir…

Zor geçen dönemlerde kanser hastalarına yardımcı olabilecek, konusunda uzman bir doktorla irtibat kurmak konusunda doktorunuza danışın. Yada destek gruplarına veya internet üzerindeki gruplara katılın. Başka insanların hikayelerini dinlemek size destek verebilir ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ruhsal Yaşam

Dinsellik ve ruhanilik depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmaların ışığında, aile, arkadaş ve yakın çevreden ruh sağlığını iyileştirici yardımlar alındığında tedavinin çok daha başarılı sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır