Cilt kanserleri artıyor

3 (321) Küresel ısınmayla birlikte, tedavi gerektiren deri kanserleri dört yıl içinde yüzde 77 oranında arttı.

ANKARA – Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Konuk Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Anadolu, küresel ısınmayla birlikte güneşin cilt sağlığına olumsuz etkisinin arttığını, uzun süre güneşe maruz kalmanın cilt kanserine yol açabileceğini söyledi.

Güneş ışınlarının olumsuz etkisine yönelik dünya genelinde birçok ülkede çeşitli araştırmalar yapıldığını ve bunların sonucunda deri kanserlerinde son yıllarda ciddi artış oranlarının göze çarptığını vurgulayan Anadolu, ”Araştırmalara göre, tedavi gerektiren deri kanseri vakalarının sayısı son dört yılda yüzde 77 oranında artış gösterdi. Bu araştırmalarda, deri kanserinin prostat ve meme kanserinden 5 kat daha fazla olduğu ve (deri kanseri) melanom dışı deri kanserlerinin insanda en sık görülen kötü huylu tümör olduğu ortaya konuldu” diye konuştu.

Anadolu, American Academy of Dermatology’nin ABD’de yayımlanan üye bülteninde deri kanseri sayısında artışın devam ettiğinin belirtildiğini anlattı. Yurt dışında yapılan araştırma sonuçlarına göre ”60 yaş ve üzerinde her 5 kişiden birinde, birden fazla sayıda deri kanserinin mevcut olduğunu” ifade eden Anadolu, deri kanserine karşı koruyucu önlemlere dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

KANSERE YATKIN DERİ TİPLERİNİN ÖNCEDEN BELİRLENEBİLİR
Anadolu, deri kanserlerinin özellikle erken tanı alması durumunda çoğunlukla tamamen tedavi edilebildiğini belirterek, hastalığın genellikle yavaş ilerleme göstermesinin deri kanserine bağlı ölüm riskini azalttığını söyledi.

Birçok deri kanseri tipinin bugün rutin dermatolog muayenesi sırasında tespit edilerek tanı ve tedavi programının belirlenebildiğini anlatan Anadolu, deri kanserine yatkın kişilerin ve deri tiplerinin de önceden saptanmasının mümkün olduğuna dikkati çekti.

Bu durumda, uzman hekim tarafından düzenli kontrol yapılması gerektiğini vurgulayan Anadolu’nun verdiği bilgiye göre, ”söz konusu durumlarda 3-6 aylık periyodik deri kontrolleri ve kanser gelişimini önleyici, geciktirici öneri ve uygulamalar yapılıyor. Kişinin aile bireyleri içinde ya da kendisinde deri kanseri öyküsü var ise, bu kişinin deri kanserine yakalanma riski normal bir kişininkinden 3-9 kat oranında artıyor. Uzun süre korumasız güneş altında kalan ve güneş yanığı gelişen küçük çocuklarda, ilerleyen yaşlarda deri kanseri gelişme riski artıyor.”

EN FAZLA YÜZ, VE BAŞ-BOYUN BÖLGESİNDE ÇIKIYOR
Deri kanserleri en fazla yüz, baş-boyun bölgesinde ortaya çıkıyor. Burun sırtı, elmacık kemikleri üzeri, alt dudak, saçlı derinin açık alanları ve kulak kepçesi kanserin sık geliştiği bölgeler arasında yer alıyor. Bunların dışında, kapalı vücut alanlarında ve el içi-ayak tabanı, ağız içi gibi bölgelerde de ortaya çıkan kanser tipleri bulunuyor.

Risk altında bulunanların yılda en az bir defa kanser açısından deri kontrolünden geçmesi ve önerileri uygulaması tavsiye ediliyor. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken en önemli şey güneşten korunma olarak gösteriliyor. Güneşe aşırı maruz kalma, bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanığı deri kanserinin temeldeki nedeni olarak ifade ediliyor.

Açık, beyaz tenliler, ciltlerinde çillenme olanlar, çok sayıda çili bulunanlar, vücutta aşırı beni bulunanlar, benleri değişik şekil ve boyutta olanlar, aile öyküsünde cilt kanseri hikâyesi olanlar, açık havada uzun süre vakit geçirenler, herhangi bir sebeple radyoterapi görenler, uzun yıllar iyileşmeyen açık yarası olanlar, katran, zift, arsenik gibi kimyasal kanserojen maddelere ve mikro travmalara uzun süre maruz kalanlar cilt kanseri açısından risk grubunda bulunuyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!
Bazal hücreli karsinoma kanser türü, genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkıyor. Nadiren gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebiliyor. Genellikle açık tenli, güneş yanığına eğilimli, açık renkli gözlü kişilerde görülüyor.

Squamöz hücreli karsinoma da deride kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar görülüyor. Genellikle açık tenli kişilerde, kulak, yüz, dudak ve ağızda görülüyor. Nadiren esmer kişilerde de karşılaşılabiliyor. Erken yakalandığında yüksek oranda tedavi edilebiliyor.

Deri kanserleri içinde en tehlikeli ve en öldürücü olan malign melanom hızla tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılıyor. Melanoma aniden normal olan derinin üzerinde koyu siyah ya da mor bir lekelenme şeklinde ortaya çıkıyor ya da bir benden veya derideki koyu lekelerden kaynaklı gelişebiliyor. Vücudunda benleri olanların dikkat etmesi gerekiyor.kaynak