Cilt kanserini önce kuaförler görebilir

Uzmanlar, kuaförlerin müşterilerinde cilt kanserini teşhis edebilmeleri için eğitim görmeleri gerektiğini açıkladı.

3 (302) Bilim adamlarına göre, kuaförler müşterilerinde cilt kanserini en erken teşhis edebilecek kişiler olabilir.

Uzmanlara göre kuaförlere bunun için özel olarak eğitim verilmeli.

En yaygın kanser türlerinden biri olan cilt kanseri, tedaviye geç kalınması durumunda ölüme yol açabiliyor.

İngiltere’de her yıl ortalama 100.000 hastaya cilt kanseri teşhisi konuluyor.

Cilt kanserinin İngiltere’de en yaygın görülen kanser türü olmasına karşın, ülkede cilt kanseri tarama programı bulunmuyor.

Hastalık güneş veya solaryumdan yayılan ültraviyole ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalmaktan kaynaklanıyor.

Cilt kanserinin en tehlikeli türü olan malin melanom, İngiltere’de her yıl 2.500 kişinin ölümüne neden oluyor.

Cilt kanserinin birçok türünün önlenilebilir olmasına karşın yıllar geçtikçe hasta sayısı artıyor.

Benlerde oluşan şekil ya da renk değiştirmesi, kaşınma veya kanama gibi değişikliklere dikkat edilmesi gerekiyor.

Cilt kanseri olmaya en yatkın hastaların açık tenli, çilli ve vücudun da birçok et beni olan insanlar olduğu bildiriliyor.

Kadınlarda cilt kanseri genelde bacaklarda ortaya çıkarken erkeklerde ise cilt kanseri çoğunlukla sırtlarında görülüyor.

Ancak cilt kanseri olan insanların beşte birinde hastalık baş ve boyun bölgelerinde rastlanıyor.

Kafa derisi ve ense de olan şüpheli lezyonlar hastanın kendisi tarafından görülemiyor. Uzmanlara göre bu yüzden kuaförler şüpheli lezyonları en kolay fark edebilecek insanlar olarak gösteriliyor.

American Academy Of Dermatology adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makalede doktorlar ‘Hastaların cilt kanseri olduktan sonra hastalığı fark edip doktora gelmeleri çok geç olabilir. Başta ve boyunda bulunan melonomaları kuaförlere daha fazla görev vererek araştırma ve destek programları geliştirmeliyiz. Potansiyel hastalarımızı kuaförlerle yakın ilişkilerini kullanarak tespit edebiliriz’ dedi.

Kuaförlerin cilt kanseri teşhisi koyması beklenmiyor. Ancak başta bulunan şişkinlik, kitle ve yaraları doktorlarına iletmeleri için müşterilerini uyarmaları isteniyor.

İngiltere’de 36.000 kuaför salonunda bu kontrollerin rutin hale gerilmesi ve kuaförlerin her saç kesimi ve fön sonrası bu kontrolleri yapması gerektiği söyleniyor.

2010 yılında İngiltere’de yapılan cilt kanseri uzmanlarının katıldığı Melanoma Taskforce adlı bir panelde, milletvekili Sian James kuaförlere ve güzellik uzmanlarına malin melona ve diğer cilt kanseri türleri bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom hakkında bilgi verdi.

İngiltere Kanser Araştırma Vakfından Sarah Williams cilt kanserinde erken teşhisin tedavide daha başarılı olmasını sağladığını belirtti.

Vücuttaki değişiklileri takip etmenin ve beklenmeyen bir değişiklik olduğunda doktora gitmenin çok önemli olduğunu ifade eden Williams, cilt kanseri belirtilerini anlamak için insanların benlerinin şekline, rengine ve boyuna bakmasını ya da birkaç haftada geçmeyen yaralar olduğunda geç kalmadan doktora görülmesi gerektiğini ekledi.kaynak