Aspirin cilt kanserine karşı

Bazı uzmanlar günde bir aspirinin cilt kanserine karşı etkili olabileceğini savunuyor.

3 (247) Danimarkalı araştırmacılar günde bir doz olmak kaydıyla aspirin veya başka bir ağrı kesici alanlarda cilt kanseri riskinin % 15 oranında azaldığını ileri sürüyor.
Araştırma Kanser isimli dergide yayınlandı.
8 yıl süren araştırmada 200 bin Danimarkalı gözlemlendi. Bu kişilerden 18 bininde cilt kanseri türleri teşhis edildi. Araştırma kapsamında kanser hastalarının yaşam şekilleri incelendi. Aspirin, ibuprofen veya naproxen gibi ilaçlar alıp almadıkları kaydedildi. Bu ilaçları düzenli olarak kullananlarda 2 kanser çeşidinde( skuamöz hücreli kanser ve malin melanom) % 13-15 azalma gözlemlendi. Daha yaygın ve daha az etkili olarak bilinen bazal hücreli karsinomda ise hiçbir değişiklik kaydedilmedi.
Danimarka Üniversitesi hastanesinden uzmanlar, araştırmanın üzerine gidilmesi ve daha somut veriler elde edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Aspirinin bu etkisi daha önceden de ileri sürülmüştü. Sayısız araştırma aspirinin özellikle kalp rahatsızlıklarına karşı etkili olduğunu göstermişti. Ancak doktorlar bu araştırmaların kesin sonuçlar için yeterli olmadığı kanısında. Ayrıca cilt kanserinin 1 numaralı sebebi olan UVB-UVA ışınlarından uzak durulmadığı takdirde kansere davetiye çıkarılıyor. kaynak