Akciğer kanserinin birinci nedeni

Türkiye’de görülen kanserler arasında erkeklerde birinci, kadınlarda ise dördüncü sırada bulunan akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara.

ZELDE GÜZEL SİARA6.hmedium ONGULDAK – Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Tor, Dünyada her yıl kasım ayında akciğer kanserine farkındalığı artırmak üzere birçok eylem gerçekleştirildiğini, ”Akciğer Kanserine Farkındalık Ayı”nın bir bilinçlenme süreci olarak değerlendirildiğini belirtti.

Akciğer kanserinin erkek ve kadınlarda en öldürücü kanser türü olduğunu anlatan Prof. Dr. Tor, şunları kaydetti: ”Türkiye’de erkeklerde en sık, kadınlarda ise dördüncü sıklıkta görülen akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Ülkemizde saptanan hastaların yüzde 90’ı sigara içen ya da içip bırakmış kişilerdir. Akciğer kanseri maalesef kendisini çok geç dönemde fark ettirmektedir. Bazen hiçbir belirti ve bulgu olmayabileceği gibi bazı kişilerde de aylardır süren fakat önemsenmeyen belirti ve bulgular görülebilir. Birçok akciğer kanseri eğer erken dönemde teşhis edilmezse çok hızlı şekilde büyüyüp başka organlara da yayılabilir. Bu bakımdan özellikle sigara içen kişilerde bazı belirtilerin önemsenmesi ve hiç gecikmeden hekime başvurulması hayati önem taşımaktadır.”

"DUMANSIZ HAVA SAHASINA” DESTEK
Prof. Dr. Tor, akciğer kanserinin tedavisinin mümkün olduğunu, bunun için de erken tanının önem taşıdığını belirterek, şöyle devam etti: ”Özellikle sigara içen kişilerde 2-3 haftayı geçen öksürük, uzun zamandır var olan öksürüğün daha da kötüleşmesi, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kan tükürme, açıklanamayan nefessizlik hissi veya nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, geçmeyen göğüs ya da omuz ağrısı varsa hiç vakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Türkiye’de her yıl 150 bin kişi akciğer kanserine yakalanmakta ve hastalığın tedavisi için her yıl 2,5 milyar dolar harcanmaktadır. Türkiye’de yılda 100 bin, günde 300 kişiyi akciğer kanserinden kaybetmekteyiz. Bu hastalardan yüzde 90’ının da sigara içicisi olduğu düşünülürse sigarasız dünyanın ne kadar hayat kurtaracağını tahmin etmek zor değildir. Bu bakımdan tüm halkımızın sigarasız bir hayatı ve ‘Dumansız Hava Sahasını’ desteklemesi gerekir.” kaynak