8 haftada kanser temizlendi

afiyetle_454 Kendi hücrelerinden üretilen bağışıklık hücreleri vücuduna şırınga edilen 52 yaşındaki bir cilt kanseri hastasındaki kanserli tümörler, sekiz haftalık tedavi sonunda temizlendi. Tedavinin sona ermesinden bu yana hastada 2 yıldır hastalığın izi görülmedi.

ATLANTA – LONDRA – ABD’de bir yıldan az ömrü kaldığı söylenen ağır cilt kanserine yakalanmış bir kişi, yeni bir deneysel tedavi yöntemiyle tamamen iyileşti. Daily Telegraph gazetesinin haberine göre; bir kanser hastası, kendi hücrelerinden üretilen bağışıklık hücreleri vücuduna şırınga edildikten sonra, tamamen iyileşti. Tedavi öncesinde kanserli hücreler hastanın akciğerlerinden birine ve lenf bezlerine sıçramıştı.

İlk kez uygulanan bu tedavi yöntemine göre, 52 yaşındaki bir cilt kanseri hastasındaki kanserli tümörler, sekiz haftalık tedavi sonunda temizlendi.
Tedavinin temeli, hastanın bağışıklık sisteminin hızlandırılmasına dayanıyor
Doktorlar, hastanın kanser hücrelerine karşı en etkili mücadeleyi yürüttüğü belirlenen ve vücutta seyrek bulunan bağışıklık hücrelerinden yani akyuvarlarından bir miktar aldı, sonra klonlama yöntemiyle bunlardan milyarlarcasını üretti ve savaşa devam etmeleri için vücuda yeniden şırınga etti.
Tedavinin sona ermesinden bu yana hastada iki yıldır hastalığın izi görülmedi.
Bu araştırmada herhangi bir rol almayan New York Üniversitesi Kanser Enstitüsünden cildiye uzmanı Dr. Darrell Rigel, “bağışıklık sistemi tedavisi öldürücü cilt kanserinin ilerlemiş döneminde en umut verici yaklaşım haline geldi” dedi. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminin hızlandırılmasına dayanan deneysel tedaviler hala tutarlı bir tedavi yöntemi olmaktan uzak görülüyor. Son çalışmada 9 hasta üzerinde denenen tedavi sadece bir hastada olumlu sonuç verdi.
Daily Telegraph, uzmanların, bu yöntemin kanser tedavisinde çok önemli bir ilerleme olabileceğine dikkat çektiğini aktarıyor. Ancak, New England Journal of Medicine dergisinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, küçük bir deneysel çalışmada sadece 52 yaşındaki bu hastada başarı sağlanmış olması, doktorların tedavinin genel olarak başarılı olabileceğine ilişkin iyimserliğini engelliyor.