12 erkekten biri prostat kanseri

Her 12 erkekten birinde ortaya çıkan prostat kanserinin, akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser tipi haline geldiğini belirten uzmanlar, erkekleri daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyarıyor.

3 (150) KONYA – Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, ülkemizde yaklaşık 1 milyon 900 bin prostat hastası olduğunu belirtti. Bunlardan yalnızca 300 bininin yani yüzde 16’sının tedavi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Göktaş, şunları kaydetti:

”Geriye kalan 1 milyon 600 bin erkeğin ise bu hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Erkekleri etkileyen ölümcül kanser türlerinden olan prostat kanseri her 12 erkekten birinde görülmekte ve akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu oldukça ciddi bir rakam olup insanların bu konuda duyarlı davranması gerekmektedir.”

GEÇ TANI BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDENİ
İyi huylu prostat büyümesi ile idrar yolunun daraldığını ve idrar yapmada zorluklar yaşandığını anlatan Prof. Dr. Göktaş, erken tanı ve tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek ciddi sorunlar ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Dr. Göktaş, ”Unutulmamalıdır ki prostat hastalıkları erken teşhis edildiğinde büyük ölçüde hayat kurtarıcıdır” ifadelerini kullandı.

Prostat hastalıkları ve özellikle de prostat kanseri ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak istediğini ifade eden Prof. Dr. Göktaş, ”Özellikle bu konuyla ilgili toplum bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi gerekiyor. Unutulmamalıdır ki prostat, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak bunda erken teşhis oldukça önemlidir. Biz de prostat hastalıklarıyla ilgili halkımızı bilgilendirmek amacıyla 8 Eylül Perşembe günü hakla açık bir seminer düzenleyeceğiz” diye konuştu.kaynak