Yumurtalık Kanseri Taraması Ne Kadar Yararlı?

selülit Yeni bir araştırma yumurtalık kanseri için yapılan taramaların ölüm vakalarını engellemediğini ve gereksiz yere yapılan ameliyatların sayısını arttırdığını gösteriyor.
Marsha Rifkin’in annesi yumurtalık kanseri olduğunu öğrendiğinde artık çok geçti: ”Sadece 49 yaşındaydı, 50‘inci yaşgününe birkaç gün vardı.”
Yumurtalık kanserinden ölen Rifkin’in beş kızı her yıl taramadan geçiyor. Kadınlardaki kanser ölümlerinin en önde gelen sorumlularından yumurtalık kanseri erken teşhis edildiğinde beş yıllık yaşama oranı yüzde 90.
Ancak birçok kadın hastalık ancak ilerledikten sonra teşhis ediliyor, bu nedenle 5 yıl daha yaşama şansı yüzde 30’a iniyor.  
Yumurtalık kanseri teşhisinde kullanılan araçlardan biri ultrason.
Doktorlar yumurtalık kanseri taramasında kan testi de kullanıyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre yumurtalık kanseri tarihçesi ya da belirtisi olmayan kadınları taramadan geçirmenin yararı yok.
Doktor Saundra Buys Salt Lake City’deki Huntsman Kanser Enstitüsü’nden: ”Yumurtalık kanseri taraması bu hastalığı erken aşamadayken teşhis etmede işe yaramıyor.”
Doktor Buys ve ekibinin araştırması 55-74 yaş arasındaki 78 bin kadını kapsıyor. Katılımcıların bazıları yıllık yumurtalık kanseri taramasından geçerken diğerlerine genel muayene yapıldı. Hiçbir katılımcının yumurtalık kanseri belirtisi ya da aile geçmişi yokken her iki gruptan da bazı kadınlarda yumurtalık kanseri başladı.
Buys, ”Düzenli taramadan geçirilen ancak yine de kansere yakalanan kadınların tedavi edilme şansı, taramadan geçmeyenlere oranla daha yüksek değildi” diyor.
Doktor Buys, taramanın yarardan çok zarar verdiğini, taramadan geçen kadınların yüzde 10‘unda sonuçların hatalı olduğunu, bunun da sağlıklı kadınların gereksiz ameliyat geçirmesine neden olduğunu söylüyor. Bel ve pelvis ağrısı dışında yumurtalık kanseri belirtileri, sindirim sistemi ya da idrar torbasındaki sorunlara benziyor.  
Uzmanlar kadınların herhangi bir değişikliği hemen doktorlarına haber vermelerini, bunun erken teşhis şansını arttıracağını söylüyor.
Araştırmanın sonuçları Amerikan Tabipler Birliği’nin yayın organı JAMA’da yayınlandı.kaynak