Yılda 20 bin kadın meme kanserine yakalanıyor

meme-kanseri-tanimi Mardin Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş, Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nın 2012 yılını ‘Kadın Kanserleri Yılı’ ilan ettiğini belirtti. Derviş, Türkiye’de yılda en az 20 bin kadının meme kanserine yakalandığını söyledi.
Meme kanserlerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu belirtildi. Kanser Haftası nedeniyle Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda kanser vakaları ile ilgili bilgi veren Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, kansere yakalanan kadınların zamanında muayeneye gitmediği için teşhislerinin geç yapıldığına dikkat çekti. Derviş, "Meme kanserleri yanı sıra diğer genital kanserler de 2012 yılı içerisinde farkındalık ve eğitim programları açısında öncelik gösterilmesi gereken kanserlerdir. Servikal kanserler, tüm dünyada halen önde gelen ölüm nedenlerindendir. Gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda ölüme yol açan kanserler içinde en önde gelmektedir. Ülkemizde en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda bin 300 ile bin 500 arsında yeni vaka teşhis edilmektedir.” dedi.
Mevcut sosyo-kültürel değişiklikler ile beraber servikal kanser yükünün her geçen gün arttığına dikkat çeken Derviş konuşmasına şöyle devam etti: "Ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturacağı düşünülmektedir. Genital kanserler arasında en ölümcül olanı ise yumurtalık(over) kanseridir. Over kanserlerinde kadınlarda en sık görülen ilk on kanser arasında yer almaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ,ülkemizde de olguların en az dörtte üçü ileri evrelerde teşhis edilmekte ve ne yazık ki bu evrelerde de bu kanserler en az yüzde 80 ölümcül seyretmektedirler. Öte yandan bu kanserin olası erken teşhisi ne yazık ki yurt genelinde kanda tümör belirteçleri de yaygın bir şekilde bilinçsizce kullanılmaktadır. Genital kanserler arasında önemli bir diğer kanser de endometrial kanserlerdir. Yani rahim kanserleridir. Bu nedenle post-menapozal kanamalarda yönetim açısından farkındalık çalışmaları yürütülmelidir. Görüldüğü üzere genital kanserlerin hepsi yurt çapında kadınlarda en sık görülen 10 kanser arasındadır.kaynak