Yeni doğmuş çocukta meme kanseri riski

Meme kanseri riski yaş ile birlikte artıyor. Uzmanlar, yeni doğmuş bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 olduğunu söylüyor.

rahimagzi-kanseri İSTANBUL – Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri. Ancak pek çok kanser türünde olduğu gibi özellikle de meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserine erken tanı konabilmesi için 40 yaşından sonra her kadının düzenli olarak mamografi çektirmesinin önemine işaret ediyor.

Meme kanseri riski yaş ile birlikte artıyor. Kadınların kendilerini muayene etmeleri ve memede ya da koltuk altında herhangi bir kitle hissettiklerinde hemen hekime başvurmaları gerekiyor.

Meme başından gelen kanlı akıntı, ileri evrelerde portakal kabuğu gibi deride ödem, meme derisinin içeriye doğru çekilmesi gibi belirtilerin görülebildiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, hiçbir şikayet ve belirti olmadan tarama testlerinde kanseri daha çok küçükken yakalayabilmenin önemli olduğunu belirtiyor.

Her kadının 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi çektirmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Metin Çakmakçı, mamografinin tümörleri görme oranının yaklaşık yüzde 85 olduğunu söylüyor. Gerek duyulduğunda daha ileri bir tarama yöntemi olan MR’a da başvurulabildiğini ifade eden Prof. Çakmakçı, erken tanı için anne ya da teyze gibi yakınlarında meme kanserine rastlanan kişilerin hekim kontrolüne daha sık gitmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

KIZ ÇOCUKLARINDAKİ RİSK
Meme kanseri, deri kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü. Kansere bağlı ölüm nedenlerine bakıldığında akciğerden sonra ikinci sırada kadınlarda meme kanseri geliyor. Yeni doğmuş bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13 gibi yüksek bir oranı teşkil ediyor.

MEME KANSERİNDE CYBERKNİFE YÖNTEMİ
Meme kanserinin tedavisinde ise cerrahi, ilaç tedavisi (kemoterapi ile hormonal tedavi) ve radyoterapi gibi seçenekler kullanılıyor. Dünya onkologları, tedavide daha iyi sonuçlar alabilmek için araştırmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Sağlık Merkezi’nde uluslararası bilim insanlarını bir araya getiren ve kanser tedavisinde umut verici gelişmelerin ortaya konulduğu Avrupa CyberKnife Klinik Sempozyumu’nun da en önemli gündem maddelerinden birisini meme kanseri oluşturdu. Prof. Çakmakçı, “Günümüzde, meme kanseri vakalarında radyasyon tedavisi ameliyat sonrasında tüm memeye ve daha sonra da ek doz olarak sadece tümörün olduğu noktaya verilirken, gerçekleştirilen yeni bir çalışma ile meme kanserinde ek doz olarak verilen ikinci doz ameliyat öncesinde tümöre CyberKnife ile veriliyor. Ve patolojik yanıtta da yaklaşık yüzde 10’luk bir artış sağlanıyor. Bu çalışma da meme kanserinde artık CyberKnife yönteminin daha fazla rol oynayacağına işaret ediyor” diye konuştu. kaynak