Vücudunuzda kaç tane ben var?

ben Ben sayısının 50’den fazla olması, cilt kanseri riskini artırıyor

İnsan vücudunda bulunan ve çoğu zaman da önemsenmeyen benler, cilt kanseri riskini artırıyor. Vücuttaki ben sayısının 50’den fazla olması durumunda cilt kanseri riskinin artabileceğini söyeleyen uzmanlar, benlerdeki ani değişmelerde mutlaka bir dermatologa başvurulmasını tavsiye etti.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktoru Halil Beyazıt, vücuttaki benlerin birçok türünün bulunduğunu söyledi. Beyazıt, doğum anından itibaren vücutta yer alan benlerin daha riskli olduğunu vurguladı. Beyazıt, "Bazı benler henüz doğum anında cildimizde mevcuttur. Bu doğumsal benlerin yüzeyinden cilt kanseri(melanom) gelişme riski, sıradan benlere göre biraz daha fazladır." dedi.

Özellikle 20 santimden büyük olanlarda bu riskin çok daha artmış olduğu kabul edilir ve tedavileri gerekir." diyen Beyazıt, benlerin vücuttan çıkartılması konusunda da bazı uyarılarda bulundu. "Tıbben benlerin çekilip çıkartılmasının hastaya hiçbir zararının olmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Kanserleşmiş olsa bile benlerden parça alınması ya da tamamen çıkartılmasının hiçbir sakıncası yoktur." ifadelerini kullanan Dr. Beyazıt, aksine riskli bir benin ya da kanser değişimlerinin başlamış bir benin alınmamasının, teşhis ve tedavide geç kalınması gibi çok önemli zararları olabileceğini belirtti.

Vücutta bulunan benlerden şüpheli olanların nasıl tespit edileceğini de anlatan Dr. Beyazıt, tespit edilmesi konusunda şu önerilerde bulundu;

Benin bir yarısının şekil, büyüklük ya da renklenme açısından diğer yarısına benzememesi.

Benin kenarlarının düzensiz, girintili, çıkıntılı ya da belirsiz olması.

Benin birden fazla renk içermesi veya bu renklerin düzensiz olarak dağılmış olması.

Benin büyüklüğünün yarım santimden(kabaca kurşun kalemlerin arka ucundaki silgiden) büyük olması.

Mevcut bir benin yüzeyinde kanama, yara ya da kabuklanma başlaması.kaynak