Türkiye’de erkek karaborsa olacak

prostatit Çünkü erkeklerin yüzde 50’si ölecek. Türkiye, 2015 yılından sonra toplu ölümlerle yüzyüze gelecek. Ürküten bilgiler.

Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Programı Sorumlusu Dr. Ergüder Toker, Türkiye’nin 2015’li yıllarda karşı karşıya kalacağı ürkütücü gerçeği açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigaraya bağlı olarak kalp krizi, akciğer başta olmak üzere diğer kanser türleri sebebiyle Türkiye’de on binlerce toplu ölümler yaşanacak.

RAKAMLARLA SİGARA
Türkiye’de sigaraya harcadığımız para yaklaşık 20 milyar dolar. Sigaranın doğrudan meydana getirdiği sağlık kayıplarının biz 4.5- 5 milyar dolar civarında. Türkiye’de sigara bırakılırsa, sadece sağlık giderleri açısından Türkiye’nin kazancı 4.5 – 5 milyar doları bulacaktır.

Türkiye’de toplam sigara içme oranı yüzde 31.3, erkeklerde 47.9, kadınlarda 15.2. Daha önce kullanıp da şu anda sigara içmeyenlere baktığımızda yüzde 15.9. Hiç kullanmamışların oranı toplumda yüzde 52.8.

Sigara, eroinden ve alkolden çok daha yüksek düzeyde bağımlılık yapan bir madde ve tek nefeste bağımlılık yapar. Esrar ve eroin kullananların hepsi buna sigara ile başlıyor. Bir insan sigara içmiyorsa, kesinlikle esrar ve eroin bağımlısı olmuyor.
Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Programı Sorumlusu Dr. Toker Ergüder’in açıklamaları

3 KİŞİDEN BİRİ TİRYAKİ: Türkiye’de her yıl sigara sebebiyle 100 bin kişi ölüyor. Türkiye’de şu anda her üç kişiden birisi sigara içiyor. Sigara içme oranı yüzde 30. Hedefimiz bunu kısa vadede yüzde 20’ye, her beş kişiden birisine düşürmek.

ERKEK KARABORSA OLACAK: "Türkiye’de her iki erkekten birisi sigara içiyor, sigara içen her iki erkekten birisi de yani yüzde 50’si sigara içtiği için ölecek. Umarım karaborsa olmaz.

KADINLAR NE DURUMDA: "Örflerimiz, adetlerimizin kadınları sigara içmekten koruyordu. Ama, kadınların eğitim düzeyleri, statüleri yükseldikçe ne yazık ki sigara içme oranları da artıyor. Bayan öğretmenlerde, doktorlarda, hemşirelerde, gazetecilerde sigara içme oranları oldukça yüksek. Erkeklerde eğitim düzeyi yükseldikçe sigara içme oranları azalıyor, kadınlarda tam tersi eğitim durumu yükseldikçe sigara içme oranı artıyor. Böyle bir ters orantı var.

2015 YILINDA SALGIN ÖLÜM: Türkiye’de her yıl ortalama 430 bin kişi ölür, bunun 100 bini sigara sebepli hastalıklardan gerçekleşiyor. Henüz biz Türkiye’de sigara kaynaklı salgın ölümleri görmedik. Türkiye’de sigara salgını, yabancı sigara firmalarının Türkiye’ye girmesi ile 1990’lı yıllarda başladı, sigara ile ölüm arasında 15 – 20 yıl var, 2015 yılından sonra Türkiye’de sigara kaynaklı salgın ölümler görülecek. Akciğer kanserleri daha da artacak, kalp krizleri artacak.

NEDEN 2015: Türkiye’de 1980’e kadar 60 bin ton tütün tüketiliyordu, yabancı sigara firmalarının girmesiyle bu rakam bir anda yüzde 80 arttı, 110 bin tona çıktı. Bu salgının etkilerini biz yeni yeni görmeye başlıyoruz. ABD, sigara içmeye bizden 20 yıl daha erken başlamış, onlar bu salgın ölümleri 2000’li yıllarda gördü ve çok sıkı önlem almaya başladı.kaynak