Tek delikten prostat kanseri ameliyatı

Antalya’nın Yalnız Köyü’nde yaşayan Mehmet Ali Özdemir, yapılan rutin muayenede prostat kanseri olduğunu öğrendi ve…

3 (138) Özdemir’in prostat kanseri ameliyatı ,Türkiye’de ilk kez göbek deliğinden gerçekleştirildi.
“Eşimi kaybetmenin acısı dinmeden hastalığımı öğrendim”
Mehmet Ali Özdemir, hayatı boyunca çiftçilik ile uğraştı. 40 sene boyunca tarlada çalışan, 4 çocuk babası Özdemir;  2003 yılında eşini kaybettiğinde büyük bir acı yaşadı. Bu acı ile mücadele etmeye çalışırken kanser hastası olduğunu öğrenerek zorlu bir sürece giren Mehmet Ali Özdemir, şimdi sağlığına kavuşmanın sevincini yaşıyor.  
GÖBEK DELİĞİNDEN PROSTAT KANSERİ AMELİYATI MÜMKÜN!
Prof. Dr. Tibet Erdoğru,  prostat kanseri ameliyatlarının dünyada ve Türkiye’de robotik cerrahi ile çok başarılı bir şekilde ameliyat edildiği vurguluyor.
Prof. Dr. Erdoğru, robotik cerrahi ile karın boşluğundan en fazla 6 küçük kesi ile yapılan bu ameliyatların,artık (yine robotik cerrahi ile)  göbek deliğinden tek kesi ile yapılabildiğini kaydediyor.
Prof.Erdoğru, Mehmet Ali özdemir’e Türkiye’de ilk kez göbek deliğinden prostat kanseri
ameliyatını yaptıklarını ifade ediyor.
Bir süreden beri  göbek deliğinden robotik cerrahi ile ameliyatların gerçekleştirilmesi kavramı ortaya çıktı. ABD çok sınırlı birkaç merkezde bu adımlar atıldı. Uygun vakalarda oldukça avantajlı şekilde kullanılacağını gördük. Ülkemizde oldukça kompleks bir ameliyat olan prostat kanserinin robotik cerrahisinde hiç gerçekleştirilmemişti. İlk kez  sadece göbek deliğinden yapılan ufak kesi ile  tek delikten robotik prostat kanseri ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştirildi.
Prof.Tibet Erdoğru, Mehmet Ali Özdemir’e uygulanan operasyonun göbek deliğinden 3 cm’lik bir kesi açılarak yapıldığını kaydediyor. Prof. Dr. Erdoğru şöyle devam ediyor:
"Hastaya başka hiçbir kesi yapılmıyor. Göbek deliğinin tercih edilmesinin sebebi tam ortadaki prostata geometrik olarak daha uygun olması. Ayrıca kesinin göbek deliğinden olması iz kalmaması avantajını da sağlıyor. Bu operasyona tek delik cerrahisi (single incision robotic surgery) deniliyor. Tek delik ile gerçekleştirdiğimiz operasyonların hastaya kozmetik sonucu daha iyi ve daha konforlu."kaynak