Soda, pankreas kanseri riskini artırıyor!

133571 Yapılan yeni bir araştırmaya göre haftada en az 2 şişe soda içmek pankreas kanserine yakalanma riskini ikiye katlıyor. İşte sebebi…

Washington D.C. ‘de bulunan Georgetown Üniversitesi’ndeki Kanser Kontrol Programı’ndan Noel T. Mueller; “ Haftada 2 veya daha fazla sayıda soda tüketen kişilerde pankreas kanserine yakalanma riskinin hiç içmeyenlere göre %87 daha fazla olduğu görüldü,” şeklinde konuştu.
2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 42,000 kişide teşhis edilen pankreas kanseri vakalarından 35, 240’ı ölümle sonuçlandı. Pankreas midenin arkasında bulunan bir organ ve ensülin gibi hormonların salgılanmasıyla birlikte yiyeceklerin içerisinde bulunan yağ ve protein yapılarını parçalama görevi üstlenen enzimlerin salgılanmasını sağlıyor.
Araştırmanın Detayları
Önceki araştırmalar bu tip içeceklerin pankreas kanseri riskini artırıp artırmadığı yönünde kesin sonuçlar ortaya koymamıştı.
Bu nedenle Mueller ve çalışma arkadaşları Singapur Çin Sağlığı Programı’na kayıt olan 60,524 kişiyi 1993 yılından başlamak üzere 14 yıl boyunca gözlemledi. Katılımcıların beslenme düzenleri ve kansere yakalanıp yakalanmadıkları kayıt altına alındı.
Tüm katılımcılara yedikleri ve içtikleri her yiyecek/içeceği belirtmeleri istendi. Ancak farkına varmamaları için özellikle soda hakkında bir bilgi verilmedi ya da o konuya ayrıcalık tanınmadı.
Tam olarak 140 pankreas kanseri vakasıyla karşılaşıldı ve bu hastaların soda/meyve suyu tüketimleri incelemeye alındı.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve hastalıklara karşı korunmanızı sağlayacak ürünler hangileri?
Araştırmanın Sonucu
Araştırmacılar soda alım miktarını 3 kategoriye ayırdılar:
1) Hiç içmeyenler
2) Haftada 2 porsiyondan az
3) Haftada 2 veya daha fazla
Ortalama sayının 5 olduğu ve haftada 2 veya daha fazla tüketen kişilerde %87 oranında pankreas kanseri riskinin arttığı görüldü.
Meyve suları ile pankreas kanseri arasında ise hiçbir bağ bulunamadı.
Peki, tatlandırıcılı sodalar ile pankreas kanseri arasındaki ilişki neydi?
Mueller bu konuda kesin olarak emin olmadıklarını söylüyor. Ancak , “ Düşüncelerimize göre tatlandırıcı içerek sodalarda bulunan şeker kandaki ensülin seviyesini artırıyor. Bu sayede pankreas kanser hücreleri daha hızlı çoğalıyor. Sonucunda da kanser riski artıyor.
Mueller ve ekibi yaş ilerlemesi, diyabet ve sigara gibi diğer faktörleri de araştırdı. Pankreas kanserinin yaşa bağlı olarak da arttığı görüldü.kaynak