Sigara içenleri korkutan uyarı!

2633 Akciğer Kanseri’ne karşı uzmanlardan ciddi uyarı..

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Selvi ”yapılan çalışmalarda özellikle tütün sarma makinalarının icatından sonra her 10 kişiden 9’u akciğer kanserinden ölüyor. Bu hastalık sigara ile mücadele edildiği zaman önlenebilir” dedi.
Burç Fm’de Cengiz Tan’ın hazılayıp sunduğu Önce Sağlık programına konuk olan Medical Park Bahçelievler hastanesinden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Selvi akciğer kanseri ile ilgili dinleyicilere önemli açıklamalarda bulundu.
Dünyada ve ülkemizde kanser türlerinde en çok görünen ve ölüm oranlarında birinci sırada olduğunu söyleyen Dr. Ahmet Selvi erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çekti.
Akciğer kanserinin çabuk ilerleyen sinsi bir hastalık olduğunu, erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen Selvi, belirti veren bir hastalık olmadığını başka hastalıklarla karıştırıldığından hastaların uyanık olmalarını, uzun süren veya karakter değiştiren öksürük, göğüs ağrısı, kanlı balgam olan kişilerin ihmal etmeden mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmalarını istedi.
Dr. Ahmet Selvi, yapılan çalışmalarda özellikle tütün sarma makinalarının icatından sonra her 10 kişiden 9’u akciğer kanserinden ölüyor, günde bir paket sigara içen ve 10 sene sigara kullanan kişiler akciğer kanseri için adaydır, diyen Selvi, Türkiye’de sigara kullanımında bayanlarda büyük artış olduğunu bu hastalığın sigara ile mücadele ettiğiniz zaman önlenebileceğini söyledi.
Pasif içicilerde de akciğer kanseri görüldüğünü söyleyen Selvi ”eğer eşiniz sigara kullanıyorsa çocuğunuzun ve eşinizin akciğer kanseri olma ihtimali 2-3 kat artar” dedi
Hiç bir şey için geç kalınmadığını belirten göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Selvi sigarayı bıraktıktan 15 sene sonra ancak sigara içmeyen insanlar ile aynı seviyeye gelindiğini söyledi.
Sigara, kesin akciğer kanseri yapar diyen Dr. Ahmet Selvi Türkiye’de ve dünyada erkeklerde akciğer kanseri daha fazla görülür ” sigara kullananlar, uzun süre radyasyona maruz kalanlar, bodrum katlarında oturup radon gazına maruz kalanlar, tiberküloz geçirenler, hayvansal yağlardan fazla beslenenler akciğer kanserinde riskli kişilerdir” dedi.
Dr. Selvi ayrıca, H1N1 virüsüne karşı tüm vatandaşların özellikle kalp, şeker, kronik akciğer hastalarının mutlaka domuz gribi aşısı olmalarını istedi. Selvi, virüsün akciğerlere yerleştiğinde hastayı zatürreden kaybedebileceklerini domuz gribi aşısının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.kaynak