Sigara içen bayanlar dikkat!

36755 Çok önemli bir hastalığa yakalanma riskiniz yüksek…

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Anormal Kanamalar ve Genital Bölge Kanserleri’ konulu seminerde, sigara içen kadınlar uyarıldı.
Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen seminerde, Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ünal Yirmibeş anormal kanamalar, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri ile ilgili bilgiler verdi. Çocukluk ve erişkin yaşlarda meydana gelen anormal kanamaların ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Yirmibeş, " Sigara kullanan, çok doğum yapan, hiç doğum yapmayan kadınlar, rahim ağzı veya meme kanseri olabilir. Aşırı kilolu kişilerde de hastalık görülebilir. Genetik de olabilecek bu hastalığın erken teşhisi çok önemli" dedi.
YILDA BİR KEZ MUAYENE
Kadınların, hasta olsun veya olmasın yılda bir kez mutlaka jinekologa muayene olması gerektiğine vurgu yapan Op. Dr. Yirmibeş, şunları söyledi:
"Kanser, kimde ne zaman olacağı bilinmeyen bir hastalıktır.Bana bir şey olmaz deyip, kontrolleri ihmal etmeyin. Miyomu olan kişiler bazen bu konuda ihmalkarlık gösterebilir. Ancak o miyom kansere dönüşebilir. Bu nedenle tanı koymak ve tanı sonucunda tedavi olmak çok önemlidir."
Seminerin sonunda katılımcı bayanlar Op.Dr.Ünal Yirmibeş’e merak ettikleri konularda sorular yöneltti. kaynak